Orkiestra Dęta OSP Gać wraz z grupą taneczną (fot. Jacek Pieniążek)
Młodsza siostra straży
Lubiana i szanowana 25-latka koncertowała już 590 razy. Ta orkiestra ma szczęście, może liczyć na wsparcie materialne i finansowe przyjaciół i sponsorów.

‒ W małych miejscowościach ludzie nie mają wielkiego wyboru ani możliwości. Odskocznią od szarej rzeczywistości jest strażacka orkiestra ‒ mówi z przekonaniem wójt gminy Gać w powiecie przeworskim Grażyna Pieniążek, zarazem prezes ZOGm. ZOSP RP.

/.../

Zespół uświetnia swoim graniem uroczystości religijne, państwowe, organizacyjne i rodzinne. Cieszy się dużą sympatią społeczeństwa. Obecnie liczy 40 członków, z czego 14 to młodzież.

/.../

Koncerty wymagają wielu godzin prób. Jest to pewne wyrzeczenie. Rekompensatą są wyjazdy do różnych miast w kraju i za granicą. W 2007 roku w ramach „Wymiany kulturalnej Polska-Ukraina” orkiestra wyjechała do Lwowa, oddając m.in. hołd bohaterom spoczywającym na Cmentarzu Orląt Lwowskich i Cmentarzu Łyczakowskim. Jednym z projektów własnych zespołu była „Wymiana kulturalna Polska-Francja 2012”. W jej ramach zespół zaprezentował swój dorobek społeczności francuskiej oraz środowiskom polonijnym zamieszkującym północno-wschodnią część Francji oraz Paryż.

/.../

Emerytowany proboszcz miejscowej parafii ks. prałat Stanisław Biegaj wspomina wizytę druha Stanisława Zająca w styczniu 1987 roku. ‒ Druhowie zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc w reaktywowaniu działającej przed wojną orkiestry. Pomogłem ‒ mówi ks. Stanisław.

/.../

27 lipca tego roku orkiestra obchodziła 25-lecie swojej działalności. Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym. Przewodniczył jej kapelan krajowy strażaków ks. brygadier Jan Krynicki. Podczas eucharystii ks. Stanisław Biegaj odznaczony został przez członka ZG ZOSP RP, wiceprezesa ZOW ZOSP RP Województwa Podkarpackiego Wiesława Kubickiego Złotym Znakiem Związku OSP RP.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 9/2014.


Obrazy
Orkiestra Dęta OSP Gać wraz z grupą taneczną (fot. Jacek Pieniążek)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry