Symulacja pożaru monitora komputerowego (fot. Paweł Polimirski)
O pożarnictwie na Stadionie Narodowym
Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP objął honorowy patronat nad XI Ogólnopolskim Kongresem Pożarnictwa.

Kongres odbył się 24 lipca na terenach Stadionu Narodowego w Warszawie. Udział w nim był bezpłatny i według organizatorów wzięło w nim udział ponad 900 osób. Sala seminaryjna nie była przygotowana na taką liczbę chętnych, już podczas otwarcia kongresu trzeba było dostawiać krzesełka i nie wszyscy dostali bezpłatne materiały szkoleniowe. Za to wszyscy chętni po wypełnieniu karty rejestracyjnej mogli na koniec imprezy otrzymać Certyfikat potwierdzający uczestnictwo w kongresie.

/.../

Poza salą seminaryjną swoje stoiska rozstawiło ok. 70 wystawców. Nie zabrakło stoiska Związku OSP RP oraz Kaliskich Zakładów Przemysłu Terenowego i Wytwórni Umundurowania Strażackiego z Brzezin, na których zwiedzający mogli się zapoznać z najnowszą ofertą hełmów i mundurów bojowych. Na innych stoiskach prezentowano m.in. kamery termowizyjne, specjalistyczne systemy biernej ochrony przeciwpożarowej, systemy oddymiania czy systemy gaszenia gazem. Na stoisku jednej z firm oferującej sprzęt ratownictwa medycznego prowadzono konkurs RKO (Resuscytacja Krążeniowo Oddechowa) na manekinach. Najlepsi w resuscytacji mogli otrzymać nagrody, a pozostali upominki.
Natomiast przed budynkiem stadionu prezentowano pojazdy ratowniczo-gaśnicze oraz prowadzono kolejne prezentacje. Można było zobaczyć w akcji latającego drona z podczepioną kamerą oraz sprawdzić się w roli strażaka. Służył do tego mały przenośny symulator pożarów, np. śmietnika czy komputerowego monitora, który wykorzystywany jest podczas szkoleń z obsługi podręcznego sprzętu przeciwpożarowego.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 8/2014.
Obrazy
Symulacja pożaru monitora komputerowego (fot. Paweł Polimirski)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry