Zatruli się gazem z szamba

Zginęło 7 osób, które zatruły się gazami wydzielanymi w szambie na terenie gospodarstwa rolnego.

Do zdarzenia doszło w czwartek ok. godz. 10 w miejscowości Karczówka (pow. żagański) w województwie lubuskim - informuje PAP.

- Podczas opróżniania zbiornika z szambem jedna osoba wpadła do środka. Ludzie, którzy próbowali ją wyciągnąć, również wpadli do zbiornika - powiedziała Magdalena Bilińska, rzecznik lubuskiej straży pożarnej.

Zbiornik ma wymiary 5 na 10 metrów. Mężczyzna prawdopodobnie chciał naprawić zapchaną pompę. - Zdążył zadzwonić do straży pożarnej po pomoc. W tym czasie na ratunek przyszły mu kolejne osoby - dodała rzecznik.

Wypadek przeżyła tylko 45-letnia kobieta. Zabrało ją Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Lekarze z oddziału intensywnej terapii ocenili jej stan jako ciężki, ale stabilny.

TVN24 podaje, że wszystkie ofiary zatruły się oparami szamba. Cztery zmarłe osoby oraz kobieta, która znajduje się w szpitalu, to członkowie jednej rodziny. Pozostałe ofiary były pracownikami gospodarstwa.

- Te osoby nie znajdowały się długo w szambie, jednak badania wykazały duże stężenie siarkowodoru, wiec utrata przytomności mogła nastąpić bardzo szybko. Przyczynę śmierci ustali dochodzenie - oznajmił jeden ze strażaków, biorących udział w akcji. Podkreślił, że przy takim stężeniu siarkowodoru, wystarczą dwa wdechy, aby stracić przytomność.

Na miejscu zdarzenia pracowało osiem zastępów straży pożarnej, które na koniec zajęły się m.in. sprawdzeniem, czy nie ma więcej ofiar oraz wypompowaniem i zabezpieczeniem szamba.


 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry