Jedno z zadań polegało na udzieleniu pomocy kierowcy pojazdu, który w wyniku wypadku dachował i wpadł do jeziora (fot. Piotr Dzięcielak)
UWAGA! To nie tylko ćwiczenia
Warsztaty i zawody miały nietypowy przebieg. Ich uczestnicy nie tylko szkolili się i rywalizowali, ale byli dysponowani do prawdziwych działań ratowniczych.

W tegorocznej edycji III Warsztatów i Zawodów Ratowniczych OSP „Medyk 2014”, zorganizowanych w maju, wzięła udział rekordowa liczba czternastu drużyn (w tym jedna kobieca) z sześciu wielkopolskich powiatów. Łącznie w imprezie uczestniczyło 120 osób ‒ zawodników, pozorantów i instruktorów, reprezentujących OSP, PSP, Państwowe Ratownictwo Medyczne i policję.

/.../

Pierwszego dnia wszystkie zespoły zebrały się przy remizie OSP w Witkowie, a następnie udały do pięciu stacji treningowych. Instruktorzy prowadzący zajęcia na poszczególnych punktach dbali o poziom merytoryczny oraz prawidłowość czynności wykonywanych przez szkolących się tak, jak by to była prawdziwa akcja. Na pierwszej stacji, przy remizie OSP Witkowo, na uczestników „czekała” amputacja urazowa, czyli nauka opatrywania dużych krwawiących ran oraz zabezpieczanie amputowanych części ciała.

/.../

Podczas warsztatów i zawodów biorące w nich udział zastępy znajdowały się w dyspozycji Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gnieźnie. W tym roku część z nich została skierowana do działań ratowniczych związanych z usuwaniem skutków wichury połączonej z ulewnym deszczem i wyładowaniami atmosferycznymi.

/.../

Drugiego dnia zespoły były oceniane, wykonując zadania w czterech miejscach największego w Wielkopolsce ośrodka wypoczynkowego w Skorzęcinie.

/.../

Organizatorami III Warsztatów i Zawodów w Ratownictwie była OSP Witkowo z prezesem Grzegorzem Barańskim na czele, przy współpracy Urzędu Gminy i Miasta w Witkowie, Komendy Powiatowej PSP w Gnieźnie, Zakładu Opieki Zdrowotnej ‒ Stacja Pomocy Doraźnej w Gnieźnie, Komisariatu Policji w Witkowie, WEBERRESCUE Polska oraz sponsorów. Patronat medialny po raz drugi sprawowała redakcja „Strażaka”.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 7/2014.
Obrazy
Jedno z zadań polegało na udzieleniu pomocy kierowcy pojazdu, który w wyniku wypadku dachował i wpadł do jeziora (fot. Piotr Dzięcielak)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry