Po mszy świętej strażacy udali się na Drogę Krzyżową szlakiem zabytkowych stacji Kalwarii Warmińskiej (Fot. archiwum ZOP ZOSP RP w Olsztynie)
Benemerenti dla wiernych strażaków
"VIII Spotkanie Strażaków Ochotników Powiatu Olsztyńskiego w Hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II" miało szczególny wymiar.

Spotkanie to miało miejsce 17 maja w Kalwarii Warmińskiej w Głotowie. Dwadzieścia siedem lat wcześniej w roku 1987 papież Jan Paweł II uhonorował strażaków diecezji warmińskiej medalem Benemerenti ‒ odznaczeniem honorowym ustanowionym przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, przyznawanym za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego. O fakcie tym do niedawna wiedzieli nieliczni, brakowało zapisów w strażackich kronikach, bowiem w czasie gdy medal ten otrzymali, komunistyczne władze utrudniały strażakom udział w kościelnych uroczystościach.

/.../

W tym roku w Głotowie stawiły się delegacje i poczty sztandarowe z 7 gmin powiatu olsztyńskiego. Po mszy świętej jak zawsze delegacje udały się na Drogę Krzyżową szlakiem zabytkowych stacji Kalwarii Warmińskiej. W poszczególnych stacjach druhna Katarzyna Kij-Piskorz czytała wspomnienia i przemyślenia związane z Janem Pawłem II, jego nauczaniem, życiem i oddaniem Bogu.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2014.


Obrazy
Po mszy świętej strażacy udali się na Drogę Krzyżową szlakiem zabytkowych stacji Kalwarii Warmińskiej (Fot. archiwum ZOP ZOSP RP w Olsztynie)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry