Diabeł tkwi w szczegółach
Nie ma rozwiązań doskonałych, a systemy i procedury wymagają sukcesywnego sprawdzania i udoskonalania. Ta ogólna zasada odnosi się także do strażackiego podwórka.

To nie był pierwszy tego typu przypadek. Strażak ochotnik wybrał numer 112 i zgłosił zdarzenie. Jak poinformował dyżurnego operatora, wybuchł pożar, który się rozprzestrzenia. Konieczne jest wsparcie, bo siły miejscowej OSP są zbyt skromne. Usłyszawszy to, dyspozytor przełączył rozmowę do stanowiska kierowania PSP. Jednak w tym momencie strażak, który uznał, że zgłoszenie zostało przyjęte, odłożył słuchawkę i biegiem wrócił do kolegów oraz gaszenia pożaru. Mijają cenne minuty, kwadrans, pół godziny, a wsparcia nie widać. Dlaczego?

/.../

Wszyscy uznali, że zrobili, co do nich należy, a posiłki nie nadeszły. Druh Wilczak mówi, że od dłuższego już czasu postuluje, aby poprzez odpowiednie szkolenia doprowadzić do bezwzględnego przestrzegania żelaznej zasady, że dyspozytor musi powiedzieć osobie zgłaszającej zdarzenie choćby krótkie dwa słowa: Zgłoszenie przyjęte albo np. Proszę czekać na zgłoszenie dyżurnego stanowiska kierowania. Z kolei osoba zgłaszająca nie powinna odkładać słuchawki, zanim tego zapewnienia nie usłyszy. Niby tak niewiele…

/.../

Oto inny przykład z gminy Udanin na Dolnym Śląsku. Podczas akcji ratowniczej strażacy ochotnicy podali poszkodowanemu tlen. Była to już końcówka, ale na szczęście wystarczyło. Akcja zakończyła się sukcesem. Ponieważ tlen medyczny w butli się skończył, trzeba było go uzupełnić. Niestety, w firmie, która się tym zajmuje, trwa to kilkanaście dni.

/.../

Trzeba i pod tym względem doskonalić system wsparcia psychologicznego. Choćby w ten sposób, że psycholog powinien być powiadamiany o szczególnie drastycznych zdarzeniach i o potrzebie spotkania ze strażakami OSP.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2014.
Obrazy

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry