W Polsce jest 20 psów posiadających specjalność ratowniczą gruzowiskową i 36 ze specjalnością ratowniczą terenową (Fot. archiwum GPR OSP Kęty)
Poszukują od 20 lat
Jednostki OSP coraz częściej korzystają z pomocy psów. „Rescue Weekend” był poświęcony szkoleniu czworonożnych ratowników.

Z uznaniem mówi się o działaniach grup poszukiwawczo-ratowniczych, które w Polsce, przy strażach pożarnych, działają już 20 lat. W dowód uznania dla czworonożnych ratowników ustanowiono nawet Międzynarodowe Dni Psa Ratowniczego.
Obchodzone w dniach 25‒27 kwietnia, w tym roku stały się okazją do zorganizowania przez Fundację Wspierania Ratownictwa Górskiego na Podhalu warsztatów szkoleniowych „Rescue Weekend”. Poświęcono je pracy psów ratowniczych w otwartej przestrzeni i przygotowaniu ich do egzaminów i testów w tej dziedzinie. Szkolenie odbyło się w Rabce-Zdrój.

/.../

W Polsce jest 34 certyfikowanych przewodników psów ratowniczych niosących pomoc w ramach OSP, 20 psów posiadających specjalność ratowniczą gruzowiskową i 36 ze specjalnością ratowniczą terenową (dane na 8 maja 2014 r.). Ponad 100 psów jest w trakcie szkolenia ratowniczego. Grupy poszukiwawczo-ratownicze PSP posiadają 15 zespołów specjalności gruzowiskowej oraz 17 zespołów specjalności terenowej. Dla porównania, u naszych sąsiadów w Czechach zespołów składających się z przewodnika i psa, posiadających aktualne świadectwo zdania egzaminu IRO, jest ok. 500, a w samej Bawarii w Niemczech 2500.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2014.
Obrazy
W Polsce jest 20 psów posiadających specjalność ratowniczą gruzowiskową i 36 ze specjalnością ratowniczą terenową (Fot. archiwum GPR OSP Kęty)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry