Najlepsi strażacy w Europie

- Polscy strażacy są najlepsi w Europie, a świetne wyniki pracy zawdzięczają m.in. zaufaniu, jakim darzą ich Polacy - powiedział premier Donald Tusk.

- Polska staż pożarna (...) staje się naprawdę nowoczesna i dzięki temu skuteczna w każdej z możliwych akcji - mówił szef rządu podczas obchodów Dnia Strażaka na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Ocenił, że doskonałe wyniki pracy strażaków są możliwe m.in. dzięki zaufaniu, którym darzą ich Polacy oraz dobremu wykorzystaniu funduszy unijnych.
- Dopiero w akcji, tam, gdzie pomoc jest naprawdę potrzebna, widać jak ludzie kochają polskich strażaków. I ta miłość jest uzasadniona. Wszystkim wam możemy zazdrościć tego zaufania, uznania i dumy, jaka bije z waszego oblicza, kiedy ludzie dziękują wam za pomoc - powiedział premier.

Podczas uroczystości obecny był też minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, który zaznaczył, że w straży pożarnej dokonał się "wielki technologiczny skok". Podkreślił, że to nie sprzęt, a ludzie są "solą tej formacji".

Podczas oficjalnych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz ocenił, że poziom przygotowania strażaków sprawia, iż aktywnie uczestniczą w misjach międzynarodowych oraz niosą pomoc ratowniczą i humanitarną w ramach mechanizmów UE i ONZ.
Po uroczystościach komendant główny PSP poinformował dziennikarzy, że polska straż pomaga grupie ukraińskich strażaków przygotować się do udziału w akcjach ratowniczych przy katastrofach budowlanych i trzęsieniach ziemi.

W obchodach Dnia Strażaka w Warszawie udział wziął także prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Waldemar Pawlak.

Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego stopnie oficerskie otrzymało 406 strażaków. Część oficjalną zakończyła defilada pododdziałów straży pożarnej, policji i straży granicznej. Później wszyscy zgromadzeni mogli m.in. oglądać wystawę sprzętu gaśniczego.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry