Były też zadania sprawnościowe. Tu zawodnicy mieli duży ubaw. (Fot. Paweł Polimirski)
Z GPS-em po skarby
Jak zintegrować młodzież i zapewnić jej rozrywkę, także z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, dowiedziała się blisko setka opiekunów MDP z woj. pomorskiego.

Działo się to od 11 do 13 kwietnia podczas szkolenia w ośrodku w Twardym Dole (gm. Zblewo, pow. starogardzki). Organizatorem kursu był Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Pomorskiego. Koszt udziału wynosił 250 zł od osoby, dzięki związkowej dotacji każdy uczestnik zapłacił 150 zł. W tym roku, według prowadzącego szkolenie Łukasza Zblewskiego, prezesa OSP Starogard Gdański, uczestnicy reprezentowali około 80 różnych jednostek, ich wiek wahał się od 18 do ponad 60 lat, 30 procent uczestników szkolenia to kobiety.

Poszukiwanie skarbów
Nowością zaproponowaną przez organizatorów szkolenia była zabawa terenowa z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej GPS. Mowa o tzw. geocachingu, czyli ogólnoświatowej zabawie, której historia zaczęła się na początku XXI wieku. Polega ona na poszukiwaniu „skarbów” za pomocą urządzeń do nawigacji.

/.../

Wieczorem druhny i druhowie mogli się wykazać zupełnie innymi, od nawigacyjnych, umiejętnościami. Każdy zespół otrzymał losowy wybrany tekst jednej z bajek Jana Brzechwy. Zadaniem było przygotowanie inscenizacji. Muszę przyznać, że inwencja twórcza uczestników szkolenia była imponująca, potrafili zorganizować namiastkę scenografii, poprzebierać się, np. za kaczkę-dziwaczkę, czy też odejść od oryginalnego tekstu „Lenia” i przedstawić własną interpretację w stylu Waldemara Kiepskiego z serialu „Świat według Kiepskich”.

/.../

Szkolenie to nie tylko sama część rozrywkowa. Odbyła się wspomniana dyskusja na temat cech dobrego opiekuna, a prowadząca tę część szkolenia Agnieszka Piepiórka z OSP Starogard Gdański zapisywała wszystkie propozycje na kartkach samoprzylepnych, które na koniec wylądowały na wielkim arkuszu białego papieru, który później wywieszono w widocznym miejscu. Podczas osobnych paneli omówiono możliwości pozyskiwania środków z programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), sposoby przygotowywania materiałów edukacyjnych dla dzieci czy też regulamin zawodów CTIF.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 5/2014.
Obrazy
Były też zadania sprawnościowe. Tu zawodnicy mieli duży ubaw. (Fot. Paweł Polimirski)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry