Uczestnicy pleneru artystycznego na Białorusi (Fot. archiwum Ireny Bruj)
Polska, Białoruś, Ukraina
Podlaska młodzież zapraszana jest do wielu miejsc, czasem nieco dla nas egzotycznych.

Zaczęło się kilkanaście lat temu, gdy młodzież z MDP Dobrzyniewo Duże i MDP Kleszczele wyjechała na Białoruś. Nawiązane tam kontakty spowodowały, że podlaska młodzież zapraszana jest również do odległych, nieco dla nas egzotycznych miejsc, jak Azerbejdżan. Współpracę z sąsiadami z Białorusi i Ukrainy nawiązali również podlascy strażacy.

/.../

Uczestnicy pierwszego pleneru przebywali w bazie „Białe Jezioro” w rejonie Brześcia. Organizatorzy zadbali o atrakcyjne zajęcia. Niezapomniane wrażenia zostawiło budowanie latawców, na których umieszczano hasła o tematyce pożarniczej. Konstruowanie ich odbywało się pod okiem instruktorów. Puszczanie latawców było pięknym widowiskiem.

/.../

– Na zaproszenie Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Azerbejdżanu pojechała także 10-osobowa grupa z Polski, a dokładniej z MDP Milejczyce i MDP Kleszczele. /.../ Dla naszej młodzieży było to zetknięcie się z nowym krajem, inną kulturą i religią (Azerbejdżan jest krajem muzułmańskim), architekturą. Polki były nieliczną grupą dziewcząt, na zlot przyjechali głównie chłopcy – opowiada organizator wyjazdu Krzysztof Konicki.

/.../

Współpraca z państwami znajdującymi się w pobliżu granicy z Polską dotyczy nie tylko młodzieży. Uczestnicząc w Programie Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina, zrealizowano kilka projektów, w których brali udział podlascy strażacy.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2014.
Obrazy
Uczestnicy pleneru artystycznego na Białorusi (Fot. archiwum Ireny Bruj)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry