OSP Szczekociny gasi kolejny pożar wzniecony celowo przez człowieka (Fot. archiwum OSP)
Zatrzymać ten proceder
Druhowie! Powiedzmy stop wypalaniu traw.

Rozpoczęło się wypalanie traw na łąkach, polach, nieużytkach i w przydrożnych rowach. Tylko w okresie od 1 stycznia do 12 marca 2014 roku strażacy na terenie kraju wyjeżdżali do ponad 18 tysięcy pożarów traw. Paliło się łącznie ponad 10 313 hektarów.

Druhowie! Powiedzmy stop tym praktykom. Zastanówmy się, co strażacy ochotnicy, jako ludzie zdający sobie sprawę z zagrożeń wynikających z wypalania traw, mogą zrobić, aby zahamować ten proceder. Często osoby decydujące się na podpalenie łąki czy pola, aby w ten sposób „ułatwić” sobie wiosenne porządki, nie są świadome zagrożeń, jakie mogą przez to sprowadzić na siebie, sąsiadów i strażaków. Wielu z nich jest przeświadczonych, że w ten sposób użyźniają glebę, podczas gdy prawda jest zupełnie inna. I wreszcie, ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji prawnych i finansowych, jakie mogą ponieść z powodu wypalania traw.

/.../

Warto, żeby strażacy ochotnicy nawiązali kontakt w tej sprawie z wójtem, radnymi, sołtysem, aby podczas organizowanych przez nich zebrań, posiedzeń, narad czy spotkań z mieszkańcami przedstawiciele władz poruszali temat wypalania traw.

/.../

Ważną rolę w oddziaływaniu na świadomość społeczeństwa odgrywają lokalne media. Dziennikarze z pewnością chętnie podejmą temat wypalania traw, ale musi być ktoś, kto zainteresuje ich tymi sprawami, przekaże informacje lub wskaże ich źródło.

/.../

Można też spróbować uczulić policję, by jej patrole, zwłaszcza w czasie przedwiośnia i wczesnej wiosny, bardziej zwracały uwagę na wypalanie traw oraz informowały o grożących za to karach.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2014.

 
Obrazy
OSP Szczekociny gasi kolejny pożar wzniecony celowo przez człowieka (Fot. archiwum OSP)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry