Naczelnik OSP Witold Bassara przekazuje kluczyki do nowego wozu bojowego kierowcy Zbigniewowi Sasowi (Fot. Zdzisław Wójcik)
135 lat OSP Radymno
Podczas jubileuszu przekazano jednostce kluczyki do nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz wręczono druhom medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

Straż Ogniowa w Radymnie (pow. jarosławski) powstała w 1877 roku. Do Krajowego Związku OSP wstąpiła 15 sierpnia 1886 roku. Pierwszym naczelnikiem jednostki był Adolf Reiss. Osiem lat później ochotnicy otrzymali sztandar. Na początku swojej działalności mieli do dyspozycji wóz na drewnianych kołach z pompą ręczną. Z czasem urząd miasta ufundował im motopompę „Polonia”. Strażacy często brali udział w zawodach, w których zajmowali bardzo dobre miejsca. Ich największym sukcesem było zdobycie złotego medalu na I Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Zabrzu w 1964 roku. Straż została włączona do KSRG w roku 1995. Aktualnie prezesem OSP jest burmistrz miasta Radymno Wiesław Pirożek.
Jednym z chlubnych przejawów aktywności ochotników jest honorowe oddawanie krwi. Druhowie skupieni są w klubie HDK PCK „Dar życia”.

/.../

6 września 2013 roku w kościele pw. św. Wawrzyńca w Radymnie odprawiona została msza św. w intencji strażaków. Dzień później, na stadionie miejskim, odbyły się VII Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze. Po zakończeniu sportowych zmagań na boisku, ochotnicy oraz zaproszeni goście udali się na plac przed urzędem miasta. Na miejscu obecna była prowadzona z remizy, przez dowódcę uroczystości st. kpt. Janusza Jabłońskiego z KP PSP w Jarosławiu, kolumna marszowa na czele z orkiestrą dętą działającą przy OSP w Sośnicy i pocztami sztandarowymi OSP powiatu jarosławskiego.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2014.

Obrazy
Naczelnik OSP Witold Bassara przekazuje kluczyki do nowego wozu bojowego kierowcy Zbigniewowi Sasowi (Fot. Zdzisław Wójcik)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry