Młody bohater z Banina

Strażacy ochotnicy z Banina (pow. kartuski) uhonorowali 13-latka, który uratował swoją rodzinę przed śmiercią.

13-letni Paweł ratował swoją siostrę i matkę przed zaczadzeniem - podało Radio Gdańsk. Chłopiec znalazł obie kobiety nieprzytomne w łazience. Nie spanikował i zachował się profesjonalnie.

- Gdy dojechaliśmy na miejsce chłopiec czekał na nas przy drodze i zrelacjonował nam sytuację. Zarówno mamę jak i siostrę wyciągnął z łazienki, gdzie stężenie tlenku było największe, potem otworzył wszystkie okna, by przewietrzyć mieszkanie i zadzwonił na numer alarmowy. Zrobił wszystko tak jak trzeba. Nie było widać, aby choć trochę panikował. Był spokojny i opanowany. Takie zachowanie może być wzorem dla innych - powiedział radiu strażak Tomasz Bastian.

Z kolei Kazimierz Bastian, członek OSP Banino od 45 lat, ocenia, że gdyby kobiety przebywały w łazience o kilkanaście minut dłużej, można by już ich nie uratować. - Tym większe pochwały należą się chłopcu - mówi druh z Banina.

Sprawa wyszła na jaw dopiero teraz, po trzech tygodniach od zdarzenia, gdy strażacy chcieli wyróżnić 13-latka. Chłopiec nikomu nie pochwalił się swoim czynem. Stwierdził, że zrobił to, co do niego należało. Nagrodę przekazano Pawłowi podczas szkolnego apelu.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry