Zniszczenia po przejściu tajfunu Haiyan (Yolanda) – Guiuan we Wschodnim Samarze, Filipiny, listopad 2013 (Fot. prywatne archiwum st. kpt. Tomasza Czyża)
Z pomocą w świat
Rozmowa ze st. kpt. Tomaszem Czyżem, naczelnikiem Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego KM PSP w Gdańsku i ekspertem KE ds. Koordynacji Pomocy Ratowniczej i Humanitarnej.

Trzy miesiące temu został Pan skierowany do działań ratowniczych na Filipinach po straszliwym tajfunie, który uderzył w ten kraj w listopadzie ubiegłego roku.
Kraj dotknięty klęską żywiołową ma prawo zwrócić się do Komisji Europejskiej z prośbą o międzynarodową pomoc ratowniczą, humanitarną bądź finansową. Filipiny to zrobiły. Komisja w takiej sytuacji występuje z odpowiednim wnioskiem do wszystkich państw członkowskich. W każdym z nich jest punkt kontaktowy, w naszym przypadku jest to Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności (KCKRiOL) w Komendzie Głównej PSP, które zapewnia niezbędną pomoc w osobie eksperta, grupy ratowniczej i poszukiwawczej.

/.../

Jakie było wasze zadanie?
Jako grupa ekspertów jedziemy na miejsce i robimy rekonesans. Jesteśmy merytorycznie przygotowani do tego, żeby nawiązać współpracę z tamtejszym rządem, z którym rozmawiamy o tym, jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna – grupy ratownicze, pomoc medyczna, woda, żywność, schronienia. Przekazujemy raport do Komisji Europejskiej, która rozsyła zapotrzebowanie do krajów członkowskich, a te zgłaszają, jakiego rodzaju pomoc zapewnią.

/.../

Byliście w Guiuan przez dwa tygodnie, co przez ten czas udało się tam zrobić?

Od 17 do 30 listopada. Trzeciego dnia wysłaliśmy do KE pełny raport. Czwartego ‒ ciężki sprzęt zaczął uprzątać i równać drogi, żeby tiry mogły zjeżdżać z pomocą, która już nadchodziła. Zaczął działać port, więc pomoc docierała także drogą morską. Doskonale udało się zorganizować dystrybucję środków pomocy, które przychodziły z całego świata. Ludzie zgłaszali się całymi rodzinami i wszystko odbywało się sprawnie, bez kłótni i strachu, że czegoś dla kogoś zabraknie.Cały wywiad można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 2/2014.
Obrazy
Zniszczenia po przejściu tajfunu Haiyan (Yolanda) – Guiuan we Wschodnim Samarze, Filipiny, listopad 2013 (Fot. prywatne archiwum st. kpt. Tomasza Czyża)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry