Tym, którzy odeszli
Praca Michała Kobieli „Tym, którzy odeszli...” otrzymała nagrodę specjalną w „Konkursie na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa”.

To dzieło niezwykłe, zgodnie z zamysłem autora jest hołdem złożonym ofiarom pożaru Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach, do którego doszło w czerwcu 1971 roku. Najtragiczniejszego w naszej historii.

Autor zebrał wspomnienia i opisy tego, co się wówczas działo od osób biorących udział w dramatycznych zdarzeniach sprzed ponad 42 lat. Stanowią one wstrząsające świadectwo. Uzupełniają je kopie dokumentów i wycinków prasowych z tamtego okresu, fragmenty kronik strażackich. Przejmujące są relacje rodzin i przyjaciół, niektóre spisane ręcznie na kartkach z zeszytu, ukazujące sylwetki wszystkich 37 osób, które poległy w walce z żywiołem.

/.../

Pożar spowodowany był uderzeniem pioruna w zbiornik 251. Było w nim ponad 8,8 ton ropy. Jan Ściga, mistrz zmianowy w wydziale numer 1 Przeróbki Ropy, tak opisuje sytuację. „W zbiorniku 251 nastąpiło spienienie się ropy i wyrzut tej palącej się ropy na zewnątrz. Taca zbiornika przepełniła się i piana rozlała się torami w kierunku elektrociepłowni, drogami w kierunku regeneracji ABT, straży pożarnej, DRW-600. Paląca się rzeka piany miała wysokość kilku metrów, nakrywała ludzi, zapalała wozy bojowe straży pożarnej, niszczyła węże strażackie, armatki gaśnicze itp. Słup ognia miał bardzo dużą wysokość. Część palącej się piany wlała się do tacy zbiornika 254, powodując eksplozję”.

/.../

Ukazanie się albumu spowodowało, że żywa stała się pamięć o tamtych dniach. 27 października 2013 roku w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie odprawiona została msza św. w intencji ofiar tego pożaru, ich rodzin i  uczestników akcji.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 1/2014.
Obrazy

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry