Fot. Maciej Jagiełło
Młodzi gniewni
Strażacy poza wykonywaniem swoich obowiązków pełnią również funkcje wychowawcze. Jak to jest, kiedy młodzi buntownicy dorastają na podwórku OSP?

/.../

Kilka lat temu grupa chłopców z Koziej Woli (gm. Stąporków, pow. konecki, woj. świętokrzyskie) zapragnęła wstąpić do działającej we wsi straży pożarnej, która jest najstarszą jednostką w gminie. Młodzież podczas rozmowy ze mną przyznała się, że na początku ukrywali przed innymi kolegami, że w okolicznych strażakach odnaleźli długo poszukiwane autorytety.

/.../

Zanim wszystko zaczęło chodzić jak w szwajcarskim zegarku, musiało upłynąć trochę czasu. – Nikt z nas nie ma wykształcenia pedagogicznego. Po kilku tygodniach udało nam się osiągnąć kompromis i poskromić tych naszych młodych gniewnych ‒ wspomina opiekun grupy. Obcowanie z prawdziwym sprzętem ratowniczo-gaśniczym było dla świeżo upieczonych młodych druhów spełnieniem marzeń, choć nie brakowało także rozczarowań.

/.../

Utworzenie młodzieżowej drużyny w jednostce nie było proste. Całe przedsięwzięcie wiązało się ze sporymi kosztami. Druhowie wychodzą z założenia, że młodzi ludzie powinni rozwijać swoje pasje, dlatego członkowie OSP z własnych prywatnych pieniędzy zakupili część rzeczy niezbędnych do funkcjonowania MDP, w tym podstawowe artykuły papiernicze, aby chłopcy, przychodząc do remizy, mogli odrabiać lekcje i przygotowywać się do zajęć w szkole. Kompletne umundurowanie przyszłym strażakom przekazał zaprzyjaźniony z jednostką Leon Gula.

/.../

MDP z Koziej Woli jest nad wyraz żywiołowa. Mieszkańcy wsi o jej członkach wypowiadają się bardzo ciepło, choć podkreślają, że są to chłopaki z temperamentem, gdyż zawsze mówią, co myślą, bez zbędnego przebierania w słowach i wyrażeniach.
Podczas spotkania z przyszłymi strażakami udało mi się dowiedzieć, dlaczego tak chętnie odwiedzają OSP.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 12/2013.
Obrazy
Fot. Maciej Jagiełło

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry