2013-10-14 14:14:14
Tym, którzy odeszli...
Można zamówić album przedstawiający tragiczny pożar w Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach w 1971 r.

W lipcu 2013 roku mury katowickiej Drukarni Archidiecezjalnej opuściło kilkaset egzemplarzy albumu "Tym, którzy odeszli...". 
Książka niezwykła, ponieważ napisana w celu dokładnego przedstawienia tragicznego pożaru w Rafinerii Nafty w Czechowicach-Dziedzicach (26–29. VI. 1971) i oddania hołdu jego ofiarom. Wydawnictwa, które tak wyczerpująco opisywałoby tamte wypadki, jeszcze nie było.

Wielkim walorem publikacji jest umiejętne połączenie faktografii ze wspomnieniami uczestników akcji lub członków rodzin ofiar, relacjami nieraz bardzo osobistymi i wyciskającymi z oczu łzy. Są raporty, plany sytuacyjne, notatki gazetowe, listy tzw. oficjeli, ale również odręcznie zapisane kartki z zeszytu w prostych słowach pokazujące człowieka takim, jakim on był - kochającym mężem, ojcem, synem, córką, kimś mającym swoje pasje i plany życiowe, przerwane przez tragiczną śmierć w płomieniach. Warto znać ich imiona i nazwiska i być może dzięki nowej książce zapamięta je młode pokolenie.
W wydaniu albumu ma również swój udział Zarząd Główny Związku OSP RP w Warszawie i Redakcja Czasopisma "Strażak".

Album "Tym, którzy odeszli..." - ze względu na swój wyjątkowy charakter - nie znalazł się w księgarniach. Trafił do rodzin ofiar pożaru, uczestników akcji gaśniczej, jednostek pożarniczych, bibliotek, kościołów, muzeów i szkół.
W związku z dużym zainteresowaniem i poszukiwaniem albumu przez wiele osób, postanowiono wykonać dodruk. Książka sprzedawana będzie po kosztach druku, a jej cena wyniesie od 50 zł do 70 zł, w zależności od liczby dodrukowanych egzemplarzy.

Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej dh Jan Cholewa przyjmuje zgłoszenia od osób zainteresowanych nabyciem albumu "Tym, którzy odeszli". Zamówienia można składać do końca października 2013 r. - adres e-mail: jancholewa@autograf.pl, tel.: 602-139-291.

Informuje także, że 27 października 2013 r. (niedziela, godzina 11.00) w Archikatedrze Warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela będzie odprawiona msza święta w intencji ofiar pożaru Rafinerii w Czechowicach Dziedzicach w 1971 r., ich rodzin i uczestników akcji gaśniczej.Michał Kobiela
Autor książki
Obrazy

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry