Drabinka linowa nie była dużym wyzwaniem dla zawodników (Fot. Paweł Polimirski)
Idąc w dobrym kierunku
Podczas „VI Marszu na Orientację Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych” drużyny miały do przejścia ponad 22 kilometry i 14 punktów kontrolnych.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy prezes OSP Czarna Woda Waldemar Kropidłowski szukał sposobu na wyciągnięcie młodzieży z domów i oderwanie ich od komputerów. Wymyślił marsz na orientację. ‒ Pierwsze zawody miały charakter gminny i wzięło w nich udział 8 drużyn. Trasa miała 10 km długości – wspomina prezes. ‒ W ubiegłym roku przyjechały już drużyny z województwa pomorskiego, w sumie na 16-kilometrowej trasie rywalizowało 18 zespołów. Wszystko dzięki temu, że Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Pomorskiego zaczął robić szkolenia dla opiekunów MDP, na których zareklamowaliśmy nasze zawody – wyjaśnia Marlena Solecka, skarbnik w OSP Czarna Woda. W tym roku w Czarnej Wodzie i okolicznych lasach rywalizowało 26 sześcioosobowych zespołów, czyli około 150 zawodników i zawodniczek w wieku od 10 do 17 lat. Oczywiście każda drużyna prowadzona była przez pełnoletniego opiekuna.

/.../

W piątek 6 września młodzież i opiekunowie zakwaterowani zostali na polu namiotowym Harcerskiej Bazy Obozowej Hufca ZHP Sopot w Leśnej Hucie.

/.../

Uczestnicy marszu ruszali dalej w las, aby odnaleźć punkt prowadzony przez pracowników Nadleśnictwa Kaliska. Tu musieli się wykazać znajomością roślinności, co dla wielu było sporym wyzwaniem. Gdy pytałem, który punkt był dla nich najtrudniejszy, w większości wskazywali właśnie ten. Leśnicy starali się pomagać młodzieży różnymi podpowiedziami, np. wspominali coś o aktorze kreującym postać Ferdynanda Kiepskiego (Andrzej Grabowski), gdy zawodnicy zastanawiali się nad liściem grabu.
Ostatnie dwa punkty miały bardziej strażacki charakter. Na pierwszym z nich młodzi strażacy musieli zbudować dwie linie gaśnicze i dwoma prądami wody strącić dwa cele.  W kolejnym natomiast musieli w określonym czasie przelać, za pomocą węża strażackiego, wodę z większego zbiornika do mniejszego, oddalonego o kilkanaście metrów.

/.../

W niedzielę, po polowej mszy św. ogłoszono wyniki i wręczono zwycięzcom nagrody.


Galeria zdjęć z „VI Marszu na Orientację Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych” w Czarnej WodzieCały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 10/2013.
Obrazy
Drabinka linowa nie była dużym wyzwaniem dla zawodników (Fot. Paweł Polimirski)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry