Fot. Anna Świtalska
Świadectwa przeszłości
W Ciechocinku odbyło się podsumowanie XX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik.

„Co słowem zapisane, tego siekierą nie wyrąbiesz”. Cytując to powiedzenie, historyk dr Janusz Gmitruk zwrócił uwagę kronikarzy oraz autorów pamiętników, wspomnień i opracowań opisujących dzieje straży pożarnych na znaczenie ich pracy dla przyszłych pokoleń.

W dniach 6‒8 września 2013 roku odbyło się w Ciechocinku podsumowanie jubileuszowego, XX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik. Na spotkanie to zostali zaproszeni także autorzy prac nadesłanych na XX Konkurs na Pamiętniki, Wspomnienia, Relacje i Opracowania odbywający się pod hasłem „Z dziejów OSP” oraz laureaci zorganizowanego w tym roku po raz pierwszy Ogólnopolskiego Konkursu na Wspomnienia „Ocalić od zapomnienia”.

/.../

Bardzo cenne były warsztaty szkoleniowe, w czasie których historycy – członkowie Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku OSP RP przedstawili wskazówki, a także uwagi. Prowadził je wiceprzewodniczący Komisji Historycznej, dyrektor Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie dr Janusz Gmitruk.

/.../

O sposobie pisania kronik (pisanie na bieżąco lub odtwarzanie zdarzeń), o metodach gromadzenia materiału kronikarskiego i o obowiązku rzetelnego przekazywania informacji mówiła dr Grażyna Korneć. Natomiast dr Rafał Dmowski przedstawił problemy, na jakie napotyka się przy poszukiwaniu dokumentów dotyczących straży pożarnych i o tym, jak sobie z tym radzić (artykuł na ten temat zamieścimy w następnym numerze „Strażaka”).

/.../

Sesja popularnonaukowa oraz ogłoszenie wyników konkursów, a także wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w Miejskim Centrum Kultury. Na uroczystość przybyli: wiceprezes ZG ZOSP RP Zygmunt Tomczonek, przewodnicząca Rady Miasta Ciechocinek Aldona Nocna, członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego Adam Ostrowicki, komendant powiatowy PSP w Aleksandrowie Kujawskim st. bryg. Tomasz Kubik. Sesję prowadził dr Janusz Gmitruk.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 10/2013.
Obrazy
Fot. Anna Świtalska

Komentarze:


Czy będzie niedługo jakiś nowy konkurs?

Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry