„Co słowem zapisane, tego siekierą nie wyrąbiesz”. Cytując to powiedzenie, historyk dr Janusz Gmitruk zwrócił uwagę kronikarzy oraz autorów pamiętników, wspomnień i opracowań opisujących dzieje straży pożarnych na znaczenie ich pracy dla przyszłych pokoleń.
W dniach 6‒8 września 2013 roku odbyło się w Ciechocinku podsumowanie jubileuszowego, XX Ogólnopolskiego Konkursu Kronik. Na spotkanie to zostali zaproszeni także autorzy prac nadesłanych na XX Konkurs na Pamiętniki, Wspomnienia, Relacje i Opracowania odbywający się pod hasłem „Z dziejów OSP” oraz laureaci zorganizowanego w tym roku po raz pierwszy Ogólnopolskiego Konkursu na Wspomnienia „Ocalić od zapomnienia”.
/.../
Bardzo cenne były warsztaty szkoleniowe, w czasie których historycy – członkowie Komisji Historycznej Zarządu Głównego Związku OSP RP przedstawili wskazówki, a także uwagi. Prowadził je wiceprzewodniczący Komisji Historycznej, dyrektor Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie dr Janusz Gmitruk.
/.../
O sposobie pisania kronik (pisanie na bieżąco lub odtwarzanie zdarzeń), o metodach gromadzenia materiału kronikarskiego i o obowiązku rzetelnego przekazywania informacji mówiła dr Grażyna Korneć. Natomiast dr Rafał Dmowski przedstawił problemy, na jakie napotyka się przy poszukiwaniu dokumentów dotyczących straży pożarnych i o tym, jak sobie z tym radzić (artykuł na ten temat zamieścimy w następnym numerze „Strażaka”).
/.../
Sesja popularnonaukowa oraz ogłoszenie wyników konkursów, a także wręczenie dyplomów i nagród odbyło się w Miejskim Centrum Kultury. Na uroczystość przybyli: wiceprezes ZG ZOSP RP Zygmunt Tomczonek, przewodnicząca Rady Miasta Ciechocinek Aldona Nocna, członek Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Kujawsko-Pomorskiego Adam Ostrowicki, komendant powiatowy PSP w Aleksandrowie Kujawskim st. bryg. Tomasz Kubik. Sesję prowadził dr Janusz Gmitruk.
Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 10/2013.