(Rys. Czesław Kosiba)
Czy należy klękać w kościele?
Czy regulamin zezwala, aby strażak występujący w mundurze klękał podczas mszy?

Otrzymaliśmy od młodego strażaka z województwa opolskiego list następującej treści: „Jestem katolikiem, a zarazem członkiem OSP. Od maja do września uczestniczyłem w kilku mszach św. odprawionych z okazji uroczystości strażackich. Zauważyłem, że niektórzy strażacy, występując indywidualnie w mundurze, w kościele klękali. Czy to jest zachowanie zgodne z regulaminem?”

Oczywiście, że nie. To brak znajomości zasad ceremoniału. Podaję kilka wskazówek obowiązujących strażaków, gdy są w ubiorze galowym, ale występują poza szykiem (indywidualnie). Są one zgodne z obowiązującym w Związku OSP RP „Ceremoniałem OSP” oraz ze wskazówkami znajdującymi się w „Modlitewniku strażaka” (Rzeszów 2011), którego autorem jest krajowy kapelan strażaków.

/.../

Zdjęcie ręki z serca następuje po opuszczeniu przez kapłana kielicha i hostii na sygnał dzwonka, a przy komunii św. po słowach „…a będzie uzdrowiona dusza moja”. Taką samą postawę przyjmujemy, gdy przystępujemy do komunii św. i w chwili, gdy komunia św. jest udzielana osobie stojącej obok nas. Po przyjęciu komunii rękę należy opuścić, wykonać skłon głowy i udać się na poprzednio zajmowane miejsce.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 10/2013.
Obrazy
(Rys. Czesław Kosiba)
(Rys. Czesław Kosiba)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry