Druhowie OSP Wólka Pełkińska przed swoją nową remizą (autor: Zdzisław Wójcik)
W działaniu i na boisku
Druhowie z Wólki Pełkińskiej są ratownikami i społecznikami. Znajdują też czas na futbol. W czerwcu zostali mistrzami Polski Służb Mundurowych w Piłce Nożnej.

Obecna remiza OSP Wólka Pełkińska (pow. jarosławski, woj. podkarpackie) znajduje się w pobliżu Wiejskiego Domu Strażaka, szkoły podstawowej, „orlika” i stadionu z pełnowymiarowym boiskiem. Wszystkie obiekty, za zgodą odpowiednich władz, druhowie wykorzystują do swoich potrzeb. Członkowie jednostki mieszkają w promieniu 300 metrów od remizy. Te warunki oraz ogromny zapał do społecznej działalności sprawiają, że o tej OSP, jednej z najlepszych w gminie, ciągle słychać dużo dobrego.

/.../

16 i 17 marca tego roku w miejscowościach Gąsawa i Rogowo w woj. kujawsko-pomorskim rozegrano IV Ogólnopolski Turniej Halowej Piłki Nożnej Drużyn OSP o Puchar Prezesa ZG ZOSP RP. W turnieju uczestniczyło 18 zespołów reprezentujących Oddziały Wojewódzkie ZOSP RP, w tym jedna drużyna z Białorusi.

/.../

15 i 16 czerwca odbyły się I Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Piłce Nożnej. Turniej przeprowadzono w Częstochowie na stadionie Skry. W sportowych zmaganiach uczestniczyło 15 drużyn z różnych formacji.

/.../

Członkowie OSP uczestniczyli także w 2011 i 2012 roku w III i IV Barbórkowym Turnieju Strażaków i Ratowników „Kopalnia Soli Wieliczka”. W ubiegłym roku wywalczyli 12 miejsce na 96 startujących drużyn.

/.../

Posiadają zarówno zaplecze techniczne, jak i sanitarne, a na wyposażeniu mają obecnie: samochód lekki, średni gaśniczy i beczkowóz z 18 tys. litrów wody. Straż liczy 45 strażaków. Druhowie ukończyli szkolenia specjalistyczne, m.in. ratowników medycznych, jest też płetwonurek.

Do zdarzeń wyjeżdżają kilkadziesiąt razy w roku. W ubiegłym roku uczestniczyli w 27 działaniach, najwięcej w gminie. W tym roku wyjeżdżali 15 razy. Przy OSP działają MDP – dziewcząt i chłopców.

/.../

Druhowie współpracują ze Stowarzyszeniem Kobiet „Wólczanie”, działającym w tej samej wsi. Razem przygotowują festyny rodzinne, dożynki, degustacje potraw. Panie pomagają strażakom w sprawach kulinarnych, a druhowie zapewniają transport. Ochotnicy posiadają mobilną, rozkładaną scenę, którą użyczają na czas rozmaitych imprez i spotkań. Na przykład na potrzeby koncertu charytatywnego pod nazwą „Podarujmy chorym dzieciom uśmiech” organizowanego przez Jarosławską Fundację „Pomocna Dłoń”.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 8/2013.

 
Obrazy
Druhowie OSP Wólka Pełkińska przed swoją nową remizą  (fot. Zdzisław Wójcik)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry