Fot. archiwum OSP Jurków
Polska – Hongkong
Przedstawiciele Hong Kong Fire Services Department odwiedzili Polskę w ramach rewizyty.

To była odpowiedź na wizytę druhów z OSP Jurków (pow. brzeski, woj. małopolskie) w Chinach w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas podczas całodniowego spotkania strażacy z Hongkongu okazali Polakom wielką gościnność i jurkowianie za punkt honoru wyznaczyli sobie zorganizowanie rewizyty.

/.../

Wielomiesięczne prace przygotowawcze koordynował prezes OSP Jurków Wojciech Musiał, wspierany przez st. kpt. Wojciecha Delę, naczelnika Wydziału Szkoleń Operacyjnych i Współpracy Międzynarodowej w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, oraz Konsulat RP w Hongkongu w osobach konsulów Przemysława Jenke i Mariusza Boguszewskiego. Do wizyty doszło w dniach 10‒15 czerwca.

/.../

Goście z Azji odwiedzili powiat brzeski. Zaczęli od spotkania w Komendzie Powiatowej PSP w Brzesku, gdzie gospodarz komendant bryg. Dariusz Pęcak zaprezentował pokój alarmowy oraz objaśnił, jak działa system współpracy pomiędzy PSP i OSP.

/.../

Popołudnie zarezerwowane zostało na wizytę w Jurkowie. Aby pokazać, jak w praktyce wygląda dysponowanie OSP do akcji ratunkowej, zasymulowano alarm. Sprawdzian wypadł pozytywnie i już po kilku minutach strażacy byli gotowi do wyjazdu. Ochotnicy z Jurkowa zaprezentowali także swoje wyposażenie. Szczególną uwagę zwrócili na sprzęt ratownictwa wodnego, gdyż OSP Jurków specjalizuje się w tym zakresie już od kilku lat. Dużym zaskoczeniem dla gości z Azji był fakt, że strażacy ochotnicy nie otrzymują wynagrodzenia, a dodatkowo inwestują własne środki w nowy sprzęt, jak zrobił to komendant z Jurkowa, fundując w 2012 roku nową łódź ratunkową.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 8/2013.

 

 

 

 
Obrazy
Fot. archiwum OSP Jurków

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry