Szwajcarzy zdumieni działalnością centrum powiadamiania

Ośmioro druhów z gminy Wohlen w Szwajcarii odwiedziło w czwartek Komendę Powiatową PSP w Kartuzach.

Wizytę strażaków z Wohlen na Kaszubach zaplanowano na kilka dni. Odwiedzali oni tu jednostki strażackie, a także miejsca atrakcyjne turystycznie - poinformował portal Kartuzy.info.

Goście z zagranicy zwiedzili m.in. muzeum w Przodkowie, gdzie oglądali zabytkowe wozy pożarnicze oraz jednostki straży pożarnej.

Ogromne zdumienie gości wywołała działalność Powiatowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Podobna instytucja u nich nie funkcjonuje. W Szwajcarii za powiadamianie służb ratunkowych w sytuacji zagrożenia odpowiada policja. Ochotnicy otrzymują telefonicznie informację o miejscu zdarzenia i udają się tam sami. Za przyjazd wozem bojowym odpowiada kierowca.
Szwajcarscy druhowie otrzymują wynagrodzenie zależne od stopnia w hierarchii. Za godzinną akcję strażak otrzymuje 20 franków, podoficer 35 franków, oficer 60 franków.

Duże zainteresowanie Szwajcarów wzbudził także sprzęt wykorzystywany do ratownictwa na wodzie, którego wcześniej nigdy nie widzieli.

Druhowie z Wohlen pozostaną na Kaszubach kilka dni. W planach mają jeszcze m.in. zwiedzanie Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku oraz kartuskiej kolegiaty.

Do OSP w Wohlen należy 50 członków. Dysponują oni 11 wozami.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry