Fot. archiwum OSP Ispina (autor: Dorota Pardecka)
Ochotnicy w przestworzach
Marcin sam zarabia na całą rodzinę, a mnie pozwala się realizować. Na dodatek świetnie gotuje - mówi Bogna Bielecka. Oboje są członkami OSP.

 

Są małżeństwem. Ona prowadzi dom i jest kapitanem spadochronowej drużyny kobiecej, która w tym roku na elitarnych Międzynarodowych Mistrzostwach w Dubaju zdobyła trzecie miejsce w klasyfikacji celności lądowania. On jest trenerem spadochronowym, zawodowym żołnierzem i społecznikiem. Razem mają na koncie ponad 11 tysięcy skoków oraz tytuły mistrzów Polski, Europy i świata. Z miasta uciekli na wieś o wdzięcznej nazwie Ispina. Od dwóch lat oboje są członkami ochotniczej straży pożarnej.

Rozmowa z Bogną i Marcinem Bieleckimi.

 

Skąd wziął się pomysł na skakanie ze spadochronem?

Bogna Bielecka: Żeby mieć nade mną kontrolę, rodzice zapisywali mnie na przeróżne zajęcia. Trenowałam więc skoki do wody w Pałacu Młodzieży w Warszawie, taniec i strzelanie z karabinka pneumatycznego na warszawskiej Legii. Pewnego dnia tata znalazł na przystanku autobusowym ogłoszenie o zapisach do sekcji spadochronowej. Pierwszy skok wykonałam 23 lata temu w okolicach Nasielska, to był piątek 13 maja 1988 r. Dziś mam na koncie 3200 skoków. 

Jesteś kapitanem drużyny kobiecej, czy to znaczy, że skaczesz wyłącznie w grupie?

Na celność lądowania można też skakać indywidualnie, natomiast drużyna ma szansę zdobyć więcej medali, to większy prestiż dla kraju. Ale klasyka spadochronowa czyli dwubój, który trenuję, składa się nie tylko z celności lądowania, także z akrobacji indywidualnej i to wychodzi mi najlepiej.

Jak wygląda skakanie na celność lądowania w drużynie?

 

Na ziemi usytuowana jest tzw. patelnia o promieniu do 16 cm, a w samym jej centrum punkt o średnicy 2 cm.

 

Całą rozmowę można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2011.
Obrazy
Fot. archiwum OSP Ispina  (fot. Dorota Pardecka)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry