2013-06-14 15:00:59
 (autor: AO)
Wizyta bułgarskich strażaków
Goście z Bułgarii przyglądali się organizacji OSP w Polsce.

Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP 13 czerwca br. gościł delegację przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Ochrony Przeciwpożarowej i Ochrony Ludności MSW Bułgarii oraz strażaków z tego kraju. Przybyłych  powitał dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOSP RP  Jerzy Maciak oraz członek ZG ZOSP RP Zbigniew Kaliszyk. Następnie omówiono funkcjonowanie Związku OSP RP, jego działalność pożarniczą oraz podejmowane przez organizację inicjatywy na rzecz społeczności lokalnych.

Kolejnym punktem programu spotkania z Bułgarskimi przyjaciółmi była podróż do ochotniczych straży pożarnych na terenie powiatu pruszkowskiego (woj. mazowieckie), a wizyty te miały na celu pokazanie wyposażenia jednostek.

OSP Raszyn była pierwszą którą odwiedzili. Goście, oprócz prezentacji sprzętu oraz obejrzeniu budynku strażnicy, uczestniczyli w grillu na świeżym powietrzu, który raszyńscy druhowie zorganizowali specjalnie dla kolegów z Bułgarii. Kolejnym punktem zwiedzania była OSP w Nowej Wsi, gdzie największe wrażenie na przybyłych zrobił poduszkowiec, a dodatkową atrakcją była jego prezentacja. Poza tym goście mogli przekonać się jak wygląda Centrum Informatyczne. Następnie udano się do Urzędu Gminy Nadarzyn na spotkanie z wójtem gminy i jednocześnie prezesem ZOGm. ZOSP RP Januszem Grzybem. Podczas wizyty, głównym tematem rozmów były zagadnienia związane z zasadami finansowania ochotniczych straży pożarnych w Polsce. Na zakończenie przedstawiciele Bułgarii zawitali do OSP w Nadarzynie, gdzie poza znakomitym wyposażeniem jednostki, salą tradycji i pamięci oraz Centrum Informatycznym w remizie, gości zachwyciła Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn oraz jej dokonania na arenie międzynarodowej. Każdy z uczestników spotkania otrzymał płyty nagrane przez zespół oraz mógł wysłuchać krótkiego występu orkiestry z Nadarzyna. Goście dziękowali za organizację spotkania oraz gorące przyjęcie. Delegację z Bułgarii zachwycił przede wszystkim systemu ochrony przeciwpożarowej w Polsce i jak sami zapewniali będzie dla nich wzorem do naśladowania.

Wizyta w Polsce realizowana była w ramach projektu „Wzmocnienie zdolności instytucjonalnych MSW Bułgarii z zakresie zarządzania projektami finansowanymi przez Program Operacyjny Rozwój Regionalny 2007-2013”. Pobyt w ZG ZOSP RP i wizyta w ochotniczych strażach pożarnych z terenu Mazowsza miał na celu  podzielenie się z Bułgarskimi gośćmi doświadczeniami naszej organizacja w zakresie funkcjonowania systemu ochrony pożarowej zarówno państwowej, jak i ochotniczej.




Obrazy
przesu
  (fot. AO)
  (fot. AO)
  (fot. AO)
  (fot. AO)
  (fot. AO)
  (fot. AO)
  (fot. AO)
  (fot. AO)
  (fot. AO)
przesu

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry