Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz składa gratulacje Aleksemu Kempińskiemu (autor: Adrian Grochowiak)
Kempiński niech idzie…
Historia Aleksego Kempińskiego może posłużyć za scenariusz wzruszającego filmu.

Chociaż Aleksy Kempiński nie jeździ już do pożarów, nadal działa w szeregach OSP Osetno. Ma 88 lat i jest prawdopodobnie najstarszym strażakiem ochotnikiem na Dolnym Śląsku. Trzy lata temu jego imieniem nazwano średni wóz bojowy.

Historia Aleksego Kempińskiego to niemalże gotowy scenariusz na wzruszający film. Urodził się w 1925 roku we Francji. Gdy miał niespełna dwa miesiące, jego rodzice i starsze rodzeństwo przeprowadzili się do Polski i zamieszkali koło Częstochowy.
Mały Aleksy nie sprawiał problemów, był jak każdy chłopiec w tamtych czasach. Gdy miał 10 lat, obserwował swojego wujka, komendanta OSP w Wilkowiecku. Podziwiał go i lubił słuchać opowieści o tym, jak stryj walczy z ogniem.
– Jak będę dorosły, to też zostanę strażakiem – marzył Aleksy.
– Na co czekać? – zdziwił się wuj. Przed wojną 10-letni chłopak był już prawie dorosłym mężczyzną. Rodzice zlecali mu zadania w gospodarstwie równe swoim.

/.../

Remiza w Wilkowiecku sąsiadowała ze szkołą. Gdy któryś z mieszkańców wsi zauważył pożar, biegł pod niewielki budynek i z całych sił kręcił ręczną syreną alarmową, aby zwołać członków OSP. Przez okno klasy widział to 10-letni Aleksy, który nie mógł usiedzieć i skupić się na temacie zajęć. A że wieś była mała, to każdy wiedział wszystko o każdym, tak jak nauczycielka o pożarniczej fascynacji Aleksego.
– Kempiński niech idzie – mówiła, chociaż w lekcji brali też udział ochotnicy starsi wiekiem i stażem od Aleksa.

/.../

– W pierwszych dniach wojny baliśmy się jeździć na akcje, ale później po kryjomu staraliśmy się nieść pomoc – opowiada Aleksy Kempiński, który dziś może pochwalić się, że mundur strażaka ochotnika nosi od 78 lat.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2013.
Obrazy
Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz składa gratulacje Aleksemu Kempińskiemu  (fot. Adrian Grochowiak)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry