Skąd wziąć pieniądze na działalność i wyposażenie młodzieżowej drużyny pożarniczej? Jak sfinansować obozy szkoleniowo-wypoczynkowe? Co zrobić, żeby zbiórki były ciekawe, a młodzież uśmiechnięta? Czego powinni wystrzegać się opiekunowie MDP? Przeczytaj i działaj!
Takich pytań nie zadają już ochotnicy z województwa pomorskiego, którzy przeszli szkolenie dla opiekunów MDP zorganizowane przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Gdańsku. W trzydniowych zajęciach przeprowadzonych w ośrodku wypoczynkowym Twardy Dół koło Starogardu Gdańskiego wzięło udział blisko dziewięćdziesięciu uczestników z całego województwa.
/.../
Członkini Komisji ds. Młodzieży i Sportu ZG ZOSP RP Agnieszka Piepiórka oraz Michał Swobodziński (oboje wyłonieni jako najlepsi opiekunowie w tegorocznym Konkursie „Najlepsi z Najlepszych” na Wzorową Młodzieżową Drużynę Pożarniczą i jej Opiekuna) zaprezentowali uczestnikom szkolenia dziewięć gier zespołowych, które można przeprowadzić niemal w każdych warunkach. Na przykład gra „Moim przyjacielem jest…” zdaje egzamin, gdy na wspólnym wyjeździe poznają się drużyny polskie i młodzież z innych krajów.
/.../
Pieniądze są ważne. Drużyna powinna być umundurowana, posiadać dresy lub kombinezony koszarowe, hełmy i pasy z toporkami, sprzęt do ćwiczeń. Dzieciaki powinny jeździć na wycieczki, obozy szkoleniowo-wypoczynkowe, brać udział w coraz bardziej już popularnej wymianie międzynarodowej. A to wszystko kosztuje. Skąd wziąć na to fundusze? – Jeszcze kilka lat temu nie uwierzyłbym, że mogę organizować wymiany międzynarodowe młodzieży, a dziś do OSP Karsin przyjeżdża młodzież z ośmiu krajów bawić się i poznawać naszą drużynę – mówi Krzysztof Datta, komendant gminny Związku OSP RP w Karsinie, opiekun MDP Karsin (pow. kościerski).
Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2013.