(autor: Lech Pyzik)
Manewry na wysokości
W gminie Wojnicz odbyły się ćwiczenia w zakresie ratownictwa wysokościowego.

Mężczyzna wypadł za barierkę mostu i zawisł na linie nad nurtem rzeki. Ranny konserwator znajduje się na dachu niedostępnym dla podnośnika. Trzeba ewakuować osobę poszkodowaną z wieży kościoła i wydobyć człowieka ze studni. To zadania dla strażaków z grup ratownictwa wysokościowego.
Ćwiczenia zostały przeprowadzone w kilku miejscowościach gminy Wojnicz (pow. tarnowski, woj. małopolskie). Wzięło w nich udział pięć OSP, w tym jedna ze stolicy oraz dwie JRG.

Ratownik na linach
Jednym z zadań, z którym mieli zmierzyć się ich uczestnicy, była ewakuacja robotnika, który podczas prac konserwacyjnych wypadł przez barierkę mostu w Łukanowicach. Na szczęście mężczyzna był zabezpieczony linką asekuracyjną i zawisł nad nurtem rzeki Dunajec. W wyniku urazu dłoni nie był w stanie podciągnąć się o własnych siłach i powrócić na most. Po dotarciu ratowników na miejsce zdarzenia, jeden z nich podpłynął do poszkodowanego. Nastąpiło podpięcie pechowego pracownika do karabinka urządzenia zjazdowego ratownika, odcięcie liny i zjazd do pontonu ratowniczego. 
Bardzo widowiskowa była ewakuacja osoby poszkodowanej z wieży kościoła w Wojniczu. W tej akcji pierwszoplanową rolę odegrała zaproszona na ćwiczenia OSP Warszawa-Ursus specjalizująca się w ratownictwie wysokościowym. W wykonaniu tego zadania uczestniczyły również wszystkie OSP biorące udział w ćwiczeniach. Do ewakuacji poszkodowanego z wieży kościelnej zastosowano kolejkę linową z punktami mocowania zbudowanymi na stalowej konstrukcji podpór dzwonów oraz z wykorzystaniem samochodu ciężarowego. Jako urządzenia do transportu poszkodowanego użyto noszy wannowych.

/.../

W ćwiczeniach wzięły udział OSP: Łęg Tarnowski (gm. Żabno)  ‒ ratownictwo wysokościowe, Ogrodzieniec (pow. zawierciański, woj. śląskie) ‒ ratownictwo wysokościowe, OSP Wojnicz ‒ ratownictwo wysokościowe i OSP Zakrzów (gm. Wojnicz) ‒ zabezpieczenie techniczne i logistyczne, a także JRG 2 Tarnów ‒ ratownictwo wodne i JRG 3 Kraków ‒ ratownictwo wysokościowe. Ratownicy z Krakowa zademonstrowali przybyłym gościom oraz strażakom biorącym udział w ćwiczeniach, specjalistyczny sprzęt ratowniczy.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 5/2013.
Obrazy
  (fot. Lech Pyzik)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry