2013-03-03 11:45:45
Fot. Lech Pyzik
Ósma orkiestra
W powiecie tarnowskim powstała ósma już Orkiestra Dęta OSP.

Nowa orkiestra liczy 25 członków, dziewcząt i chłopców ze szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Wszyscy są mieszkańcami Gminy Rzepiennik Strzyżewski.

Pierwszy raz przyszli muzycy spotkali się 1 września 2010 roku. Wtedy zespół funkcjonował jeszcze jako ognisko muzyczne. Działalność jako Orkiestra Dęta OSP rozpoczął od intensywnych prób w październiku 2011 roku.

Najmłodszym członkiem Orkiestry jest grająca na klarnecie 10-letnia Gabriela Witek, która w orkiestrze jest od ponad roku, ale w zajęciach muzycznych uczestniczyła od samego początku. Najstarszym muzykiem jest natomiast 29-letni Łukasz Cudek grający na tubie.

Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski, dr Kazimierz Fudala, wspomina – kiedy kapelmistrz robił nabór do orkiestry, przyjmowane osoby nigdy i na niczym w życiu nie grały, wielu trzymało w rękach jakikolwiek instrument po raz pierwszy. Wójt podkreśla też bardzo dobrą pracę wykonaną przez Kapelmistrza Stanisława Ziębę, doświadczonego muzyka i świetnego organizatora. Od wielu lat prowadzi on również powstałą w 1993 roku Orkiestrę Dętą OSP z Filipowic (Gmina Zakliczyn), z którą zdobywał już nagrody i wyróżnienia.

Orkiestra Dęta OSP Rzepiennik Strzyżewski borykała się na początku z wieloma trudnościami, do których należał m.in. brak instrumentów. Młodzi grali na pożyczonych i starych, a własne były jedynie bęben i czynele. Kolejną ważną sprawą był brak umundurowania, na zakup którego zespół szukał sponsora. Na szczęście zarówno wójt gminy, jak i starosta tarnowski obiecali pomóc. To właśnie dzięki dotacji ze Starostwa Powiatowego większa część członków Orkiestry jest już umundurowana. Poprawi się również sytuacja z instrumentami muzycznymi, na które udało się pozyskać środki. Stosowny wniosek w tej sprawie w imieniu OSP złożyła do Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „Leader” Filia w Tuchowie Dyrektor GOK-u Pani Halina Hołda. Wniosek trafił do Urzędu Marszałkowskiego, a środki otrzymano z dotacji Unii Europejskiej. Do działalności Orkiestry dużą wagę przywiązują również Komendant Gminny ZOSP RP Piotr Sopala, który podkreśla bardzo dobrą współpracę właśnie z Panią Dyrektor miejscowego GOK-u, a także Prezes ZOGm ZOSP RP Zbigniew Sykta. Obaj  starają się także wspierać zespół.

Młoda orkiestra do tej pory zagrała około 20 koncertów m.in. w Kościele Parafialnym w Rzepienniku Biskupim w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, na zebraniach OSP w Rzepienniku Strzyżewskim i w Turzy oraz na dożynkach gminnych i powiatowych w Rzepienniku Strzyżewskim,

Zespół gra już całkiem dobrze, a jego członkowie robią widoczne postępy. Zostało to zauważone i docenione przez Jury ostatniego, VIII Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP w Ciężkowicach w maju 2012r., gdzie Orkiestra z Rzepiennika Strzyżewskiego otrzymała wyróżnienie w koncercie konkursowym, zajmując jednocześnie I miejsce - wspólnie z Orkiestrą z Filipowic – w przemarszu.

Obok nowopowstałej Orkiestry Dętej w Rzepienniku Strzyżewskim i wspomnianej już Orkiestry z Filipowic, w powiecie tarnowskim działają jeszcze inne orkiestry OSP. Najstarsza powstała w 1908 r. w Ciężkowicach. Od 1968 r. istnieje orkiestra w Woli Rzędzińskiej, a sześć lat później działalność zainaugurowała orkiestra w Siemiechowie, która podczas ostatniego przeglądu zdobyła III miejsce. Powstała w 1973 r. orkiestra w Szerzynach jest laureatem ostatniego Przeglądu (II miejsce). W 2012 r. 35-lecie działalności obchodziła orkiestra z Żurowej, która uświetniła jednocześnie uroczystości jubileuszowe 100-lecia OSP Żurowa w sierpniu 2012 r. Do wielu nagród i wyróżnień dla tej orkiestry doszło I miejsce podczas ubiegłorocznego Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych OSP. Od 1991 działa również orkiestra w Radłowie.

 
Obrazy
Fot. Lech Pyzik
Fot. Lech Pyzik

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry