Powstała nowa gimnazjalna klasa mundurowa

Od września w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Lotników Polskich w Aleksandrowie Kujawskim rozpoczną się zajęcia w klasie mundurowej.

W realizacji programu klasy udział będą mieli strażacy i policjanci - informuje Gazeta Pomorska.

- Nie ukrywam, że nowy kierunek to efekt naszych obserwacji zainteresowań młodzieży oraz rynku pracy - powiedział Krzysztof Wdowczyk, dyrektor Gimnazjum, tłumacząc skąd pomysł klasy mundurowej. Autorski program nauki stworzył Andrzej Sygit, wicedyrektor..

Nowa klasa u "lotników” będzie pierwszą tego typu w powiecie. W województwie kujawsko-pomorskim podobną klasę ma m.in. gimnazjum w Głuchowie koło Chełmży. Tam jednak większy akcent postawiono na współpracę z wojskiem. - My zdecydowaliśmy się na profil bardziej strażacki, choć będziemy także współpracować z Komendą Powiatową Policji - mówi dyrektor.

- To będzie normalna klasa gimnazjalna, tyle że uczniowie będą mieć poszerzone zajęcia z edukacji dla bezpieczeństwa, wychowanie fizyczne z większą ilością ćwiczeń siłowych i samoobrony. Przewidujemy także zajęcia survivalowe, udział w szkoleniach strażackich, naukę udzielania pierwszej pomocy, no i będzie musztra - informuje  autor programu.
- Niemal każdy chłopak w tym wieku chce być strażakiem. Wielu pochodzi z rodzin, gdzie są tradycje przynależności do Ochotniczych Straży Pożarnych. Chcemy przygotować młodych ludzi do szkół średnich, w których takie klasy mundurowe już są, choćby w Radziejowie, Włocławku czy w Toruniu - powiedział Andrzej Sygit.

Koedukacyjna klasa będzie jednocześnie młodzieżową drużyną OSP. Szkoła jest otwarta na współpracę z innymi jednostkami. Porozumiano się także z PSP - na jej terenie uczniowie wezmą udział w ćwiczeniach.
Kandydaci na uczniów będą musieli wykazać się nie budzącymi wątpliwości ocenami z zachowania w swoich szkołach podstawowych. Wymagany będzie też dobry stan zdrowia.

- Stawiamy na wychowanie patriotyczne, prospołeczne, umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy, troskę o bezpieczeństwo własne i innych - deklaruje autor programu szkolenia.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry