Doskonalenie działań na lodzie

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego z Kościerzyny szkoliła strażaków z terenu powiatu kartuskiego.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczyły zasad bezpieczeństwa i obsługi sprzętu służącego do ratownictwa na lodzie - podał portal Kartuzy.info.

Szkolenie miało miejsce w sobotę w Zaworach. Zajęcia prowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP z Kościerzyny, wchodzący w skład Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego: mł. kpt Dariusz Radomski, st. sekc. Zygmunt Jereczek, st. sekc. Dawid Narloch i sekc. Szymon Ledeman.
Jest to jedna z trzech grup w całym województwie pomorskim, która profesjonalnie zajmuje się ratownictwem wodno-nurkowym.

W szkoleniu udział wzięli strażacy ochotnicy z Sierakowic, Sulęczyna, Ostrzyc, Goręczyna, Dzierżążna, Brodnicy Górnej, Miechucina, Chmielna i Zgorzałego oraz zawodowcy z PSP Kartuzy.

Podczas części praktycznej zajęć strażacy z Kościerzyny zaprezentowali różne możliwości działań ratowniczych. Zademonstrowali użycie specjalistycznego sprzętu, takiego jak sanie lodowe, drabiny czy łódź. Uczyli też jak zachować się, gdy trzeba improwizować i do ewakuacji użyć na przykład węża strażackiego.

- Najważniejsze w działaniach tego typu jest to, żeby ratownik zawsze pamiętał o zabezpieczeniu siebie i odpowiedniej asekuracji, bez tego nie będzie w stanie pomóc komukolwiek innemu - powiedział mł. kpt Dariusz Radomski.

 

Kartuzy.info

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry