(autor: Damian Szymczak)
Pani Danka od strażaków
Pani prezes Danuta Rola ożywiła działalność OSP w Święciechowej.

Jej strażackim życiorysem można obdzielić kilka osób. Kierowała OSP, zarządem gminnym i powiatowym, była we władzach wojewódzkich ZOSP RP. Jednak jak mówi, najbardziej lubi pracę w terenie, w swojej gminie. I faktycznie, jej dokonania są tu imponujące.

Po ukończeniu szkoły średniej dwudziestoletnia Danuta Rola (wówczas jeszcze Gogół) rozpoczęła pracę w urzędzie gminy w podleszczyńskiej miejscowości Święciechowa (woj. wielkopolskie). Pracuje tam do chwili obecnej. Od samego początku zakres jej urzędowych obowiązków obejmował zagadnienia związane z pożarnictwem.
– Te sprawy były mi wcześniej zupełnie obce, ale mój zapał do pracy spowodował, że szybko się uczyłam i poznawałam struktury Związku i działalność ochotniczych straży pożarnych – wspomina pani Danuta. Nic więc dziwnego, że na drugim Zjeździe Zarządu Gminnego ZOSP w Święciechowej w 1979 roku została wybrana na sekretarza. Tak rozpoczęła swą przygodę z pożarnictwem. I, jak mówi, z czasem stała się wielbicielką straży. A  jako członek Zarządu Gminnego ZOSP w Święciechowej zaopiekowała się najsłabszą jednostką w gminie, we wsi Krzycko Małe.

/.../

Lata pracy, które Danuta Rola poświęciła straży, przyczyniły się do tego, że jednostka stała się jedną z najlepszych w gminie Święciechowa. Obecnie na tym terenie funkcjonuje dziewięć straży, które zrzeszają łącznie około 560 strażaków. Dodać trzeba, że przy OSP w Krzycku Małym działa też młodzieżowa drużyna pożarnicza.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2013.

 
Obrazy
  (fot. Damian Szymczak)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry