Sagan oraz jego przewodnik otrzymali dyplom uznania od prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemara Pawlaka. Nagrodzony pies ratowniczy Sagan i jego przewodnik Edward Rosiak (Fot. Patrycja Rosiak)
Pies ratowniczy OSP bohaterem roku 2010
Sagan, biszkoptowy labrador, ma 2,5 roku i na co dzień pracuje w Grupie Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP GRS) w Łodzi.

Za odnalezienie schorowanej starszej pani, która zaginęła w lesie, Sagan został wybrany przez program „Pomóżmy Razem” Psim Bohaterem Roku 2010. 

Cierpiąca na chorobę Parkinsona 84-letnia mieszkanka gminy Ujazd (województwo łódzkie), wybrała się wczesnym popołudniem do pobliskiego lasu na grzyby. Po kilku godzinach zerwała się gwałtowna burza i staruszka zabłądziła. W drugim dniu bezskutecznych poszukiwań policja z Tomaszowa Mazowieckiego poprosiła o pomoc Grupę Ratownictwa Specjalistycznego OSP (OSP GRS) z Łodzi. Czas naglił. Pozostająca gdzieś w lesie chora, przemarznięta starsza pani już od dwóch dni nie przyjmowała leków i z każdą chwilą jej szanse na przeżycie malały. 

Od rana 18 sierpnia pięć zespołów ratowników z psami, wspieranych przez strażaków z okolicznych OSP oraz mieszkańców z pobliskich miejscowości, przeczesywało las. Niestety, bez powodzenia. Po półtoragodzinnej pracy w trudnym, gęsto zarośniętym terenie, psy i ratownicy musieli odpocząć. Do akcji przystąpił Sagan.

– Z policjantami i innymi członkami grupy poszukiwawczej utworzyliśmy tyralierę, która w pewnym momencie wyprzedziła nas o jakieś 100 metrów. Ja i Sagan zostaliśmy z tyłu. Pies biegał zakosami, czyli jak mówimy, przekładał sobie teren. Nagle zaczął szczekać – wspomina przewodnik labradora Edward Rosiak. 

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 2/2011.
Obrazy
Sagan oraz jego przewodnik otrzymali dyplom uznania od prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemara Pawlaka. Nagrodzony pies ratowniczy Sagan i jego przewodnik Edward Rosiak (Fot. Patrycja Rosiak)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry