Burmistrz Jelcza-Laskowic Kazimierz Putyra oraz komendant powiatowy PSP bryg. Jan Ciętak są zgodni: najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie OSP do pomieszczeń JRG PSP Jelcz-Laskowice (autor: Lech Lewandowski)
Gmina i OSP
Remiza OSP Jelcz-Laskowice jest w fatalnym stanie. Strażacy postanowili walczyć o przetrwanie jednostki.

Fundamenty przemarzają, dach grozi zawaleniem, w czasie opadów po ścianach cieknie woda i tylko grzyb ma się tu dobrze. Strażackie mundury, buty i sprzęt przeniesiono do pomieszczeń JRG Jelcz-Laskowice, by nie uległy zniszczeniu. Katastrofalny stan remizy był powodem wyłączenia obiektu z użytkowania, a ochotnicza straż pożarna stanęła przed groźbą rozwiązania. 

/.../

Prezes Srokowski winą za katastrofalny stan remizy obarczył władze samorządowe. W piśmie skierowanym do Rady Miejskiej UMiG stwierdził: „OSP w Jelczu-Laskowicach w latach 2007–2011 nie otrzymała ani złotówki z budżetu gminy na remonty. Tym samym budynek remizy w tym okresie nie był remontowany ze środków gminnych”. A przecież jest własnością gminy. Został jedynie przekazany w użytkowanie strażakom – pionierom, którzy w 1945 roku tworzyli tu ochronę przeciwpożarową.

/.../

OSP Jelcz-Laskowice corocznie uczestniczy w kilkudziesięciu zdarzeniach na terenie powiatu oławskiego. W ubiegłym roku jednostkę dysponowano do 43 zdarzeń, w tym 34 pożarów, a rok wcześniej do 42 zdarzeń, w tym 36 pożarów. Ze względu na swoje usytuowanie w mieście OSP jest wsparciem dla sił PSP, a ponieważ posiada łódź, często jest dysponowana do działań związanych z powodziami, podtopieniami oraz działaniami na akwenach (staw Jelczański). W czasie powodzi w 1997 roku druhowie OSP Jelcz-Laskowice dowozili wodę pitną do Wrocławia. Przy OSP Jelcz-Laskowice działają drużyny: kobieca, dwie drużyny dziewcząt oraz dwie chłopców. 

Na ostrzu noża

Nic zatem dziwnego, że w sytuacji, kiedy budynek remizy znalazł się w stanie wręcz katastrofalnym, w obronie OSP wytoczono ciężkie działa. Rozgoryczeni druhowie OSP Jelcz-Laskowice wystosowali w sprawie remizy wiele pism, w tym także do lokalnej prasy, przez co sprawa stała się nośna medialnie.

 

O tym, jak rozwiązano problem OSP Jelcz-Laskowice, można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 2/2013.

Obrazy
Burmistrz Jelcza-Laskowic Kazimierz Putyra oraz komendant powiatowy PSP bryg. Jan Ciętak są zgodni: najlepszym rozwiązaniem będzie przeniesienie OSP do pomieszczeń JRG PSP Jelcz-Laskowice  (fot. Lech Lewandowski)

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry