Fot. archiwum OSP Starogard Gdański
Drużyna młodzieżowa w mieście
Jak to się dzieje, że MDP w Starogardzie Gdańskim prężnie działa i cały czas się rozwija?

/.../

Czy sama perspektywa udziału w akcjach wystarczy, by przyciągnąć młodzież do MDP? Oczywiście, że nie. Należy szukać ciekawych pomysłów, różnych form pracy z młodzieżą, aby ją zainteresować, dać pole do działania, stworzyć jak najlepsze warunki do pracy.

Plany na cały rok

Na spotkaniach dotyczących pracy z MDP bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że młodzi nie chcą przychodzić, a jak już przyjdą, nie wiedzą, co robić, nudzą się, aż w końcu rezygnują z uczestnictwa w MDP. Pojawiają się dopiero, gdy trzeba „wystawić” drużynę do zawodów sportowo-pożarniczych albo na Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. Opiekunowie tych grup niejednokrotnie twierdzą, że ich młodzież najlepiej siedziałaby przed komputerem.

Zarząd OSP i opiekunowie MDP Starogard Gdański wychodzą z założenia, że to właśnie my mamy wykazać się inicjatywą, szukać ciekawych form prowadzenia zbiórek, angażować młodzież w różne projekty i przedsięwzięcia. To przyniosło efekt w postaci silnej, 30-osobowej drużyny. Niejednokrotnie musieliśmy nowym kandydatom odmawiać przyjęcia do drużyny lub wpisywać ich na listę rezerwową.

Nasi opiekunowie zaczynają działania od stworzenia dobrego planu pracy na cały rok szkolny. Doszliśmy do wniosku, że łatwiej jest nam planować pracę od wakacji do wakacji. Stworzenie takiego planu bardzo ułatwia prowadzenie drużyny. Również jej członkowie mają pełny obraz działań na dany rok. Poza tym niektóre przedsięwzięcia wymagają podjęcia przygotowań z dużym wyprzedzeniem, a plan pracy to ułatwia.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 2/2013.

Obrazy
Fot. archiwum OSP Starogard Gdański

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry