2013-01-30 10:08:57
Odszedł ks. ppłk Igor Siegień
6 stycznia b.r. w wieku 41 lat zmarł ks. ppłk Igor Siegień, prawosławny kapelan strażaków województwa podlaskiego.

Ks. ppłk Igor Siegień drogę kapelana rozpoczął w 1996 roku w Nadwiślańskich Jednostkach Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a gdy zostały one rozwiązane w 2000 roku, arcybiskup Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego powierzył mu opiekę nad funkcjonariuszami Państwowej Straży Pożarnej i strażakami ochotniczych straży pożarnych województwa podlaskiego.

Ksiądz Igor Siegień był blisko strażaków. Wielokrotnie udzielał im porad duchowych. Mówił m.in. o wierze, współpracy i sensie życia.

O potrzebie wiary
Strażacy to ludzie bardzo dojrzali, także z tego powodu, że na co dzień w swojej służbie stykają się z cierpieniem i nieszczęściami, również ze śmiercią, i bardzo to przeżywają. Dlatego strażak potrzebuje rozmowy, opieki i modlitwy. Również z tego powodu, że niemal każdego dnia widzą ludzką krzywdę, u strażaków pojawia się zwątpienie, pytanie: jeśli jest Bóg, to dlaczego tak się dzieje… Można zapytać, dlaczego jest śmierć, dlaczego chorują dzieci? Gdyby człowiek zawsze był zdrowy i wszystko miał, wtedy zapominałby o Bogu i modlitwie. A gdy pojawia się nieszczęście, człowiek bardziej zwraca się na wiarę.
Nie przebywam więc ze strażakami wyłącznie od święta, ale na co dzień jestem z ich problemami. Często są to sprawy czysto ludzkie, prywatne, rodzinne, ale też i służbowe, bo strażacy szukają wsparcia również wtedy, gdy mają problemy z przełożonymi. Ochotnicy potrzebują naszej pomocy i poparcia również przy pozyskiwaniu sprzętu dla swoich jednostek. Jednak dla mnie nie ma podziału na strażaków w służbie państwowej i ochotniczej ani też w sprawie wyznań, czy osób niewierzących. Z każdym trzeba rozmawiać, bo może człowiek akurat czegoś poszukuje, potrzebuje, żeby wskazać mu drogę, przekonać, że wiara jest potrzebna każdemu człowiekowi do normalnego życia i funkcjonowania w świecie.

O współpracy
Często jeździmy na spotkania organizowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, gdzie odbywają się także narady kapelanów. Z całej Polski zjeżdżają wtedy duszpasterze katoliccy, przyjeżdża ewangelicki pastor Adam Glajcar i ja. Doskonale się znamy i rozumiemy. Kiedy tu na Podlasiu stawiałem niepewnie pierwsze kroki, wyciągnął do mnie rękę katolicki ksiądz Wojtek Ejsmont, który jest kapelanem już od wielu lat. Przed świętami razem odwiedzamy jednostki, składamy strażakom życzenia. Tak więc to współdziałanie pomiędzy kapelanami bardzo dobrze się układa, co więcej spotykamy się nie tylko przy okazji strażackich uroczystości, ale także prywatnie.

O znalezieniu potrzeby życia
Niech dobry Bóg błogosławi święta Bożego Narodzenia i nadchodzący Nowy Rok. Żeby Zbawiciel, który narodził się przeszło dwa tysiące lat temu w Betlejem, rodził się i miał miejsce także w waszych sercach. Abyśmy odnaleźli w sobie taką potrzebę życia, która pomoże nam poprzez swój pobyt tu na ziemi, coś po sobie pozostawić – dobre uczynki, miłość i docieranie do drugiego człowieka, tak byśmy zasłużyli na życie wieczne. Wszystkim strażakom i czytelnikom „Strażaka” życzę wszystkiego co najlepsze.

W uroczystościach pogrzebowych 9 stycznia w Białymstoku uczestniczyła kompania honorowa, poczty sztandarowe służb mundurowych i tłumy wiernych. Modlitwy w soborze katedralnym zakończyła procesja dookoła świątyni. Ksiądz Igor spoczął na cmentarzu Wszystkich Świętych przy ul. Wysockiego w Białymstoku.

 
Obrazy

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry