2014-08-21 00:33:08

Zawody sikawek konnych w Śmiglu

Zakończyły się XI Europejskie i XIV Krajowe Zawody Sikawek Konnych „Śmigiel 2014”. Wzięło w nich udział trzydzieści osiem drużyn z Polski i sześć z zagranicy.

Rywalizacja odbywała się 17 sierpnia na Hipodromie w Śmiglu (woj. wielkopolskie). Zawody zorganizował Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kościanie wspólnie z Oddziałem Wojewódzkim Związku OSP RP Województwa Wielkopolskiego im. generała Stanisława Taczaka i samorządami powiatu kościańskiego. Honorowy patronat nad imprezą objął prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak.

Zadaniem uczestników, ubranych w stroje z minionych epok, było w pierwszej kolejności pokonanie toru przeszkód. Następnie należało zbudować linię gaśniczą i korzystając z sikawek konnych prądem wody stracić drewniany płomień. Podczas rywalizacji liczyła się każda sekunda. W kategorii Kobiecych Drużyn Pożarniczych najlepsze okazały się druhny z OSP Kaniew, Jastrzębia Górnego i Dąbrowy. W klasyfikacji męskiej pierwsze trzy miejsca zajęli reprezentanci z OSP Topola Mała, OSP Sporawa i OSP Dąbrowa.

Wśród gości z zagranicy najszybciej „ugasili pożar” strażacy z Sümeg (Węgry), Matejovce nad Hornádom (Słowacja) i FF Kallinchen Stadt Zossen (Niemcy).

Zawody z trybun oglądali i dopingowali uczestników zaproszeni goście. Wśród nich byli m.in. posłowie na Sejm RP Małgorzata Adamczak i Wojciech Ziemniak oraz zastępca dyrektora ZW ZOSP RP Wiesław Golański.

Specjalnie na to wydarzenie z zagranicy przyjechali: prezes Związku Strażaków z Czech, Moraw i  Śląska Karel Richter, sekretarz generalny Związku Strażaków Słowacji Vendelín Horst, dyrektor Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Czechach Jiži Patek, prezes strażaków z powiatu Beneszow Jozef Pav, płk. János Zsákowics z Budapesztu oraz delegacje strażaków z Węgier i Niemiec.

 

zosprp.pl

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry