Fot. archiwum KP PSP w Gryfinie
Sprawdzeni w ogniu
Wybuchy butli z gazem, materiały pirotechniczne oraz bliskość stacji paliw nie były jedynymi zagrożeniami podczas akcji na płonącym targowisku w Osinowie Dolnym.

Pożar wybuchł na targowisku w pobliżu stacji paliw, towarzyszyły mu wybuchy butli z gazem. W działania ratowniczo-gaśnicze zaangażowano znaczne siły i środki z OSP, ciężar gaszenia pożaru spoczywał w znacznej mierze na strażakach ochotnikach. W akcji udział wzięły także jednostki ochrony przeciwpożarowej z Niemiec. Zmagania z ogniem zakończono po 14 godzinach.

W niedzielny wieczór 4 listopada o godz. 18.25 Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) otrzymało zgłoszenie od dyżurnego Komisariatu Policji w Chojnie o pożarze na przygranicznym targowisku w Osinowie Dolnym. Dyżurna stanowiska kierowania na podstawie pierwszych informacji ustaliła, że pali się kilka boksów handlowych na pasażu targowiska, w pobliżu znajduje się stacja paliw, a ponadto słychać wybuchy. 

/.../

W momencie przybycia pierwszych zastępów OSP pożarem objęte było już ok. 1800 m2 powierzchni pasażu handlowego, gdzie znajdują się stoiska handlowe z artykułami pirotechnicznymi oraz punkty gastronomiczne, w których wykorzystywano butle z gazem propan-butan. Niebezpieczne wybuchy stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla strażaków prowadzących działania gaśnicze.

/.../

Z uwagi na zaangażowanie znacznych sił i środków z jednostek OSP większość zadań i ciężar gaszenia pożaru skupił się na strażakach ochotnikach. Szkolenia realizowane przez komendy powiatowe PSP w ochotniczych strażach pożarnych mają niebagatelne znaczenie, a ich efekty są widoczne podczas zdarzeń, w których są zaangażowane znaczne ilości sił i środków.

 

Cały opis akcji ratowniczo-gaśniczej można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 1/2013.

Obrazy
Fot. archiwum KP PSP w Gryfinie

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry