Fot. Bogdan Furman
100 lat OSP w Brzyskach
Straż pożarną w Brzyskach zawiązano w czasie srogiej zimy podczas zaborów.

Przed obchodami jubileuszu 100-lecia w remizie OSP w Brzyskach zamontowane zostały nowe bramy do garaży, których zakup sfinansowano z funduszy gminnych, przy wsparciu finansowym z Zarządu Głównego ZOSP RP. 

„W styczniu 1912 roku srożyła się zima. Dużo śniegu i mrozy były wielkie. Dnia 7 stycznia zawiązała się przy Kółku Rolniczym w Brzyskach straż pożarna. Zapisało się 25 członków”. Taki zapis informujący o początkach organizacji strażackiej w tej miejscowości widnieje w Kronice Parafii Brzyska. Założycielami OSP i pierwszymi członkami zarządu byli: proboszcz parafii Brzyska ks. Franciszek Matwijkiewicz, wójt gminy Wojciech Rakoczy oraz kierownik miejscowej szkoły Michał Lachman. 

Po zarejestrowaniu straży w Cesarsko-Królewskim Starostwie Powiatowym w Jaśle właściciel dworu Stanisław Kotarski, dzięki pomocy gminy, kółka rolniczego oraz składek zamożniejszych gospodarzy zakupił w Tarnowie sikawkę czterokołową do zaprzęgu konnego oraz umundurowanie i podstawowe wyposażenie osobiste strażaków. W następnych latach miejscowi rzemieślnicy wykonali niektóre akcesoria strażackie, m.in. bosaki, siekiery, łomy, drabinę i inny drobny sprzęt. 

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 12/2012.

 
Obrazy
Fot. Bogdan Furman

Komentarze:


Dodawanie komentarzy dostępne po zalogowaniu.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry