Najczęściej czynnikiem szkodliwym jest wysoka temperatura, która może spowodować oparzenia lub ostry zespół przegrzania. Natomiast niska temperatura może towarzyszyć skutkom usuwania katastrof, klęsk żywiołowych, prowadzeniu działań z zakresu ratownictwa technicznego.
Skrajne temperatury wyzwalają uruchomienie czynników, które regulują temperaturę naszego ciała. Związane z tym procesy obciążają układ krążenia człowieka, zaś dodatkowym czynnikiem, który znacząco obciąża organizm strażaka ratownika, są wykonywane czynności wymagające dużego wysiłku fizycznego powodującego obciążenie układu krążenia oraz ruchu.
/.../
Hipertermię definiuje się jako stan, w którym wewnętrzna (głęboka) ciepłota ciała jest podwyższona na skutek zwiększonego wytwarzania ciepła lub upośledzenia jego utraty bez przestawienia ośrodka termoregulacji na wyższy poziom. Pojęcia tego nie można mylić z gorączką, gdyż w jej przypadku podwyższenie temperatury ciała jest uwarunkowane przestawieniem ośrodka termoregulacji na wyższy poziom, z zachowaniem fizjologicznych regulacji temperatury (wytwarzanie i utrata temperatury).
/.../
Osobę, która została poddana ekspozycji na działanie wysokiej temperatury, mającą objawy przegrzania należy natychmiast odizolować od czynnika rażącego, rozebrać i rozpocząć aktywne chłodzenie ciała.
Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 7/2017.