2017-05-30 16:16:16

W nowym "Strażaku"

W czerwcowym numerze „Strażaka”:

Co zrobi Prezydent RP?Co zrobi Prezydent RP?

PiS w Sejmie i Senacie przegłosowało projekt zmiany ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Ochotnicy utracą ustawowe prawo do decydowania o wydatkowaniu środków z firm ubezpieczeniowych, a tym samym fundusze na pracę z młodzieżą, szkolenia medyczne oraz mundury. Chyba że prezydent Andrzej Duda dostrzeże, że to fatalny pomysł, który może się zemścić.

FLORIANY na Dzień StrażakaOSP Biały Kościół otrzymała statuetkę FLORIANA w kategorii „Integracja społeczna”; Fot. Paweł Kazimierczuk, Paweł Polimirski

W Dniu Strażaka poznaliśmy zdobywców statuetek I Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY 2017. Były zalakowane koperty, wielkie emocje, a nawet łzy. Wyniki do końca utrzymywane były w tajemnicy. Laureaci dowiedzieli się o swoim zwycięstwie dopiero podczas wielkiej Gali finałowej, odbierając statuetki FLORIANA.

fot. Beata DróżdźDramat w Świebodzicach

Pod gruzami zawalonej kamienicy znalazło się dziesięć osób. Sześć z nich zginęło, w tym trzynastoletni członek OSP Międzylesie. Ponad dwustu strażaków z narażeniem życia poszukiwało poszkodowanych. Udało się uratować cztery osoby.

Podziękowania za ofiarnośćfot. Terea Tiszbierek

Strażacy ochotnicy z powiatu świdnickiego wyciągnęli spod gruzów zawalonej kamienicy w Świebodzicach pierwsze cztery osoby. Osobiście podziękował im prezes Waldemar Pawlak. Przekazał też ratownikom nowy sprzęt ochrony osobistej, który zastąpi ten zniszczony podczas działań ratowniczych.

fot. archiwum MDP OSP KwiliczMłodzież na wzór

Choć, jak podaje kronika Ochotniczej Straży Pożarnej z Kwilcza, rok 1964 był początkiem działalności młodych kwileckich strażaków, to po długim zastoju w lutym 2014 roku Zarząd podjął decyzję o reaktywacji drużyny. Dziś MDP im. druha Alojzego Kozy liczy ponad 30 członków i osiąga spore sukcesy.

Ochotnicze straże pożarne w samorządnej Polsce

Większość kwestii prawnych normujących system ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony przed innymi klęskami żywiołowymi zawierają przepisy wyższego rzędu, w tym ustawy. Doraźne manipulowanie tymi mechanizmami może się zemścić.Ponadto w numerze:

 

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry