fot. Dariusz Gawlik
Jazda z poślizgiem
Lubelscy strażacy ochotnicy ćwiczyli opanowanie poślizgu, ominięcie przeszkody, jak i wykonywanie manewrów samochodem, którego zbiornik napełniony jest wodą.

Wszystko to dzięki specjalistycznemu szkoleniu prowadzonemu przez Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie. Kursy odbywały się od listopada 2016 roku do końca marca 2017 roku. Uczestniczyło w nich 560 kierowców jeżdżących pojazdami pożarniczymi w OSP.

/.../

Podczas pięciogodzinnego szkolenia strażacy otrzymywali niezbędną dawkę wiedzy teoretycznej, np. omówienie zjawisk i sił działających na pojazd w czasie wykonywania zadań, ale główną część stanowiły zajęcia praktyczne.

/.../

– Udział w kursie ułatwi mi poprawę techniki jazdy na śliskiej nawierzchni oraz omijanie przeszkód na drodze. W praktyce może to być leżący na niej poszkodowany, nagle wbiegające dziecko czy samochód, który wtargnął na jezdnię. Dobrze, że przypomniano sprawy, na które na co dzień nie zwraca się uwagi, jak: prawidłowe zapięcie i ułożenie pasów, ustawienie fotela czy ułożenie rąk na kierownicy – wyraża swą opinię Tomasz Błachnio.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2017.
Obrazy
fot. Dariusz Gawlik

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry