Przykładowe środki do dezynfekcji; fot. Marcin Madziała
Dezynfekcja sprzętu medycznego. Problem wciąż aktualny
Część narzędzi używanych podczas ratowania zdrowia i życia ludzi możne być zastosowana tylko raz.

Kwalifikowana pierwsza pomoc udzielana przez strażaków ratowników to czynności, które wymagają odpowiedniego przygotowania i sprawnego oraz profesjonalnego działania w czasie rzeczywistym. W ich skład wchodzi również stosowanie środków ochrony osobistej oraz czystego i niekiedy jałowego wyrobu medycznego.

/.../

Jak w każdej dziedzinie życia, tak i tu o wszystkim decydują finanse. Nie istnieje problem polegający na tym, aby dać poszkodowanemu np. maskę z rezerwuarem, tylko skąd wziąć drugą. Wobec czego stosuje się praktykę zdejmowania maski po przyjeździe ZRM i użycia jej ponownie przy innej akcji. Proceder karygodny, niestety zdarzający się.

/.../

Zupełnie oczywiste jest to, że zawartość zestawów ratowniczych R1 spotyka się z materiałem potencjalnie niebezpiecznym, takim jak np. krew. Dynamika i ewolucyjność akcji ratowniczych oraz obecny w tych sytuacjach stres to czynniki sprzyjające nieświadomej ekspozycji na materiał biologiczny potencjalnie zakaźny.

/.../

Oczywiste jest, że wyroby medyczne, takie jak materiały opatrunkowe, jałowe, kodofiksy etc. mają swoje zastosowanie tylko raz.  To samo dotyczy masek tlenowych, opatrunków hydrożelowych, filtrów przeciwbakteryjnych przy workach samorozprężalnych, masek i rurek krtaniowych, wskaźników końcowowydechowego dwutlenku węgla, opatrunków wentylowych, elektrod AED oraz rękawiczek ochronnych, a także koców termicznych. Sprzęt taki jak rurki ustno-gardłowe, kompletny ssak mechaniczny, worek samorozprężalny, maska twarzowa, nosze typu deska, kołnierze ortopedyczne, szyny Kramera, aparat do płukania oka, nożyczki atraumatyczne, AED, a także torba podlegają ścisłej dezynfekcji.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2017.
Obrazy
Przykładowe środki do dezynfekcji; fot. Marcin Madziała

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry