Groźny pożar domu

Płonęło poddasze i dach, a na zewnątrz budynku wydobywały się kłęby czarnego dymu.

Do groźnego pożaru budynku jednorodzinnego doszło 3 grudnia w miejscowości Majków (gmina Skarżysko Kościelne) przy ul. Staffa - informuje KP PSP w Skarżysku-Kamiennej.


Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej o pożarze zostało poinformowane tuż przed godziną szesnastą. Do gaszenia skierowano siedem zastępów straży pożarnej z JRG Skarżysko-Kamienna, OSP Grzybowa Góra oraz JRG Kielce. Mając na uwadze, że pożarem objęta była konstrukcja dachu, do akcji gaśniczej został włączony także podnośnik SH-24.


Kiedy ratownicy dotarli na miejsce zdarzenia pożarem objęte było poddasze budynku wraz z konstrukcją dachu spod którego wydobywały się kłęby czarnego dymu. Ratownicy ewakuowali z budynku jego mieszkańców - sześć osób dorosłych i jedno dziecko. Na szczęście nikt z nich nie odniósł żadnych obrażeń. Równolegle podejmowano działania gaśnicze podając prądy wody na palący się budynek.


Gaszenie pożaru było utrudnione ze względu na bardzo duże zadymienie i wysoką temperaturę panujące na poddaszu. Dla zabezpieczenia działań ratowników został dodatkowo zadysponowany specjalny kontener z JRG Kielce z urządzeniami ochrony układu oddechowego.


Silne zadymienie utrudniało także precyzyjne zlokalizowanie źródła ognia. Mimo to ratownikom udało się opanować i ugasić pożar. Akcja gaśnicza trwała do późnych godzin nocnych. Brało w niej udział dwudziestu pięciu ratowników, którzy nie dopuścili do rozprzestrzenienia się ognia na niższe kondygnacje budynku. Przyczyniło się to do zmniejszenia strat spowodowanych pożarem; spaleniu uległo głównie poddasze oraz część konstrukcji dachu.


Na miejscu czynności wyjaśniające przyczynę powstania pożaru prowadziła grupa operacyjna policji. Z wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną wybuchu pożaru mogły być wady konstrukcyjne obiektu.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry