Pożar stajni

Jako pierwsze do akcji wysłano jednostki OSP.

Zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego (stajni) w miejscowości Moskorzew dotarło do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP we Włoszczowie 10 listopada po godzinie czternastej - informuje włoszczowska Komenda Powiatowa.
W pierwszym rzucie do pożaru zadysponowano miejscowe jednostki OSP oraz zastępy z JRG Włoszczowa i JRG Zawiercie (Posterunek Szczekociny).

Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar kilkuset kostek siana zgromadzonego na poddaszu budynku stajni. Pożarem objęta była połowa poddasza. Od właściciela uzyskano informację, że stajnia jest pusta - konie znajdują się na pastwisku. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu kilku prądów wody - w obronie, aby ogień nie rozprzestrzenił się na całość poddasza, oraz w natarciu na palące się siano i więźbę dachową.

Działania ratowniczo-gaśnicze prowadzono m.in. z kosza podnośnika hydraulicznego. W pokryciu dachu wycięto przy użyciu specjalistycznej piły ratowniczej otwory w celu przeprowadzenia lepszej wentylacji gazów pożarowych a także podaniu wody w miejsca niedostępne, objęte pożarem.
Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do opróżnienia poddasza z siana na zewnątrz. Spalone i nadpalone siano na bieżąco odwożono ciągnikiem z ładowaczem czołowym na pobliski pole i przelewano wodą.

Podczas ośmiogodzinnej walki z ogniem ratownicy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych. Do swojego zabezpieczenia zużyli powietrze z kilkudziesięciu butli. We włoszczowskiej komendzie uruchomiono na czas trwania akcji punkt nabijania powietrzem butli. Po dogaszeniu pożaru budynek i pogorzelisko dokładnie sprawdzono kamerą termowizyjną.

Na miejscu zdarzenia pracowało łącznie trzydziestu siedmiu strażaków PSP i OSP - dziesięć samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych z JRG Włoszczowa, JRG Zawiercie oraz z jednostek OSP: Moskorzew, Chlewice, Kossów, Damiany, Dzierzgów.
Działania ratowniczo-gaśnicze wspomagali policjanci, którzy kierowali ruchem na drodze krajowej nr 78, umożliwiając sprawne przemieszczanie się pojazdów dowożących wodę do miejsca pożaru.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry