Wyciek fosforu z cysterny

Doszło do wycieku z jednej z kolejowych cystern. W każdej z nich znajdowało się kilkadziesiąt ton niebezpiecznej substancji. Miejsce zdarzenia zabezpieczali strażacy.

Do zdarzenia doszło przed południem 29 października w Gniewięcinie - informuje Komenda Powiatowa PSP Jędrzejowie. Zastępy straży pożarnej zadysponowano do akcji po tym, gdy odkryto, że z cysterny kolejowej wydobywa się biały dym.

Podczas rozpoznania strażacy stwierdzili, że dym wydobywał się w różnych odstępach czasu z jednej z cystern stojącego pociągu towarowego relacji Białoruś - Zakłady Chemiczne Alwernia S.A. W jego skład wchodziły dwa puste wagony kontenerowe oraz dwadzieścia dwie cysterny z fosforem. W każdej z cystern znajdowało się około pięćdziesiąt ton niebezpiecznej substancji.

Na miejsce zadysponowano grupę specjalistyczną ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Jednostki  Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kielcach oraz dodatkowe zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Jędrzejowie i Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Sędziszów.

Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu terenu oraz ewakuacji trzynastu osób z pięciu gospodarstw znajdujących się w odległości osiemdziesięciu metrów od miejsca zdarzenia. Osoby ewakuowane poproszono o dane kontaktowe aby móc przekazać im informacje o zakończeniu akcji i możliwości powrotu do domu. Na miejsce został zadysponowany namiot pneumatyczny wraz z nagrzewnicą dla ewentualnie powracających mieszkańców z ewakuowanych domów.

Przybyli na miejsce pracownicy firmy Alwernia S.A. wraz z ratownikami grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego zabezpieczonymi w ubrania gazoszczelne dokonali oględzin cysterny i ustalili, że przyczyną wydobywania się substancji jest zbyt niski poziom wody w cysternie. Wodę uzupełniono oraz wymieniono uszczelnienie klapy.
Po zakończeniu miejsce prowadzonych działań przekazano zawiadowcy PKP, a ewakuowanych mieszkańców poinformowano o możliwości powrotu do domu.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry