Sto lat straży w Krasocinie

Uroczysty, potrójny jubileusz miał miejsce 14 sierpnia - informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie.

W Krasocinie jednego dnia świętowano 110 lat istnienia Młodzieżowej Orkiestry Dętej, 100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 10 lat grupy tanecznej Aplauz. Gospodarzami uroczystości byli Wójt Gminy Krasocin Ireneusz Gliściński i Prezes OSP w Krasocinie Bartłomiej Robak.

Wśród gości przybyłych na uroczystości byli m.in.: zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach st. bryg. Robert Sabat, p.o. Komendanta Powiatowego PSP we Włoszczowie mł. bryg. Krzysztof Ciosek, starosta włoszczowski Jerzy Suliga, ksiądz kanonik Leszek Dziwosz (kapelan włoszczowskich strażaków), prezes ZOP ZOSP RP we Włoszczowie Wiktor Krotla, zastępca komendanta powiatowego Policji oraz przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13 zbiórką pododdziałów przy remizie. Po niej nastąpiło uroczyste poświęcenie i otwarcie nowo wyremontowanej strażnicy przy ulicy Spółdzielczej. Strażacy z zaproszonymi gośćmi po otwarciu remizy przemaszerowali na plac, gdzie została odprawiona msza święta.

Po mszy rozpoczął się uroczysty apel, podczas którego odbyło się m.in.: złożenie meldunku, przegląd pododdziałów, podniesienie flagi państwowej na maszt, powitanie wszystkich obecnych oraz odczytanie rysu historycznego OSP Krasocin, wręczenie odznaczeń wyróżniającym się strażakom i osobom zasłużonym dla ochrony przeciwpożarowej, przemówienia gości oraz podziękowania.

Podczas obchodów druhowie z Krasocina otrzymali w użyczenie od Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Po części oficjalnej przygotowano dla wszystkich piknik strażacki. Zaprezentowało  się na nim między innymi Koło Gospodyń Wiejskich z Krasocina, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej Konopiska z grupą taneczną Szyk, a także Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasocina i grupa Aplauz. Była też ścianka wspinaczkowa, wesołe miasteczko i wiele innych atrakcji, nie tylko dla dzieci.

OSP Krasocin należy do najlepiej wyszkolonych i wyposażonych w pożarniczy i specjalistyczny sprzęt jednostek OSP w województwie świętokrzyskim. Wchodzi w skład wojewódzkich struktur odwodowych Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach. Z kolei Orkiestra Dęta OSP Krasocin jest jednym z najlepszych w Polsce amatorskich zespołów. Do największych sukcesów grupy należą między innymi zwycięstwa na ogólnopolskich przeglądach orkiestr dętych w Płocku i Rowach. Oprócz tego grupa występowała na wielu festiwalach zagranicznych: na Słowacji, w Czechach, Bułgarii i w Niemczech.

 

www.straz-wloszczowa.pl

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry