Członkowie MDP Żdżary: Aneta Piaskowska, Aleksander Dolański, Jakub Klupiński, Mateusz Papierz, Daria Radzimska, Antoni Stolarek i Hubert Staciwa prezentują swoje trofea (fot. Maciej Jagiełło)
Dogonić mistrzów
Obserwując sukcesy swoich koleżanek z sąsiedniej gminy postanowili iść w ich ślady. Na razie zdobywają medale na szczeblu gminnym, ale chcą sięgnąć po najwyższe laury.

Podróżując po Wielkopolsce, wielu osobom może się wydawać, że ma déjà vu. Wszystko to za sprawą trzech położonych blisko siebie miejscowości o tej samej nazwie. Żdżary, bo o nich mowa, znajdują się na terenie gmin: Kawęczyn (pow. turecki), Stare Miasto (pow. koniński) i Pyzdry (pow. wrzesiński). Co ciekawe, w dwóch z nich działają młodzieżowe drużyny pożarnicze, które często są ze sobą mylone. Dzieje się tak od kilku lat, a dokładniej od momentu, kiedy druhny ze Żdżar (gm. Kawęczyn) zaczęły wygrywać wojewódzkie i ogólnopolskie zawody sportowo-pożarnicze. Pomyłki jednak, zamiast irytować przyszłych strażaków z gminy Stare Miasto, którym przypisywanych jest wiele osiągnięć koleżanek, stały się dla nich motywacją do pracy. – Dogonimy mistrzów ‒ deklarują.

/.../

Młodzi ochotnicy, oprowadzając mnie po jednostce, zdradzili, że istotną kwestią jest dla nich prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia. Jak ryba w wodzie czują się na otwartej przestrzeni. Uwielbiają wakacyjne ćwiczenia na boisku oraz pokonywanie strażackiego toru przeszkód. Dzięki regularnym letnim zbiórkom udało im się wielokrotnie wygrać gminne zawody sportowo-pożarnicze.

/.../

W nagrodę za wybitne osiągnięcia w zawodach sportowo-pożarniczych w 2013 roku dziewięciu członków drużyny wyjechało, w ramach wymiany młodzieży, na kilka dni do Niemiec.

/.../

– Chcemy, aby nasza utalentowana młodzież miała szansę rozwoju. Brakuje nam przede wszystkim mundurów i dresów. Przydałby się także fantom do prowadzenia szkoleń z udzielania pierwszej pomocy, torba PSP R1 oraz inny niezbędny do zajęć sprzęt. W tym roku planujemy przeprowadzić zbiórkę i kupić druhom hełmy, aby jadąc na zawody, nie trzeba było ich pożyczać – mówi opiekun Ireneusz Stolarek.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2015.
Obrazy
Członkowie MDP Żdżary: Aneta Piaskowska, Aleksander Dolański, Jakub Klupiński, Mateusz Papierz, Daria Radzimska, Antoni Stolarek i Hubert Staciwa prezentują swoje trofea (fot. Maciej Jagiełło)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry