2014-04-22 00:01:47

Zanikająca tradycja

Pierwszy raz od sześciu lat zabrakło wyjątkowej warty przy grobie Chrystusa w Kleczewie.

Zwyczaj wystawiania "Turków", czyli warty przez ubranych w specjalne mundury mieszkańców i strażaków, istniał w kleczewskiej parafii św. Andrzeja Apostoła od ponad 100 lat. Grób Pański był w ten sposób adorowany, aż do Wielkiej Niedzieli - czytamy na portalu lm.pl.

W 1994 roku zaprzestano warty, a w 2007 roku zwyczaj reaktywowano. Udało się wtedy zebrać 12-osobową grupę pasjonatów tradycji. W tym roku "Turków" znów zabrakło.
- Mundury, które były szyte na miarę w chwili obecnej nie na wszystkich już pasują. Z przykrością należy też stwierdzić, że nie ma chętnych następców - stwierdził Władysław Koliński, komendant OSP w Kleczewie.
Druh Stanisław Powidzki, były "Turek" przypomina, że mundur jest drogi - kosztuje nawet 2000 zł. Jego zdaniem, ze względu ma koszty, tradycja może przestać istnieć. - Szkoda, bo to było coś pięknego - dodaje.

Nadziei nie traci jednak proboszcz miejscowej parafii ks. Krzysztof Opioła. - W tym roku coś nie wypaliło, ale może na drugi rok - mówi. Proboszcz zdradza, że istnieje inna koncepcja kultywowania tradycji. Liczy na to, że znajdą się chętni. Nie podaje szczegółów, ale uchyla rąbka tajemnicy - ks. Opioła chce „Turki” ochrzcić.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry