Ryszard Depczyński prezes OSP w Przyjmie (Fot. prywatne archiwum Ryszarda Depczyńskiego)
Powrót do normalności
Jeszcze kilka lat temu wynosił ludzi z płonących budynków i wydobywał dzieci z wraków samochodów. Dziś sam potrzebuje pomocy.

Ryszard Depczyński pochodzi ze strażackiej rodziny. Od najmłodszych lat ojciec zabierał go ze sobą do remizy, opowiadał o akcjach, świętym Florianie, uczył szacunku do drugiego człowieka. Działając w drużynie harcerskiej, młodzieniec postanowił, że kiedy dorośnie założy mundur bojowy i zasili szeregi miejscowej ochotniczej straży pożarnej. Tak też się stało. Choć pierwsze lata służby nie należały do najłatwiejszych, to jednak pan Ryszard, jako świeżo upieczony ochotnik, nie wyobrażał sobie życia bez spotykania się z innymi druhami i pomagania okolicznym mieszkańcom. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w 1993 roku objął stanowisko naczelnika w jednostce w Przyjmie (gm. Golina pow. koniński, woj. wielkopolskie), w której niedługo potem awansował na prezesa. Przez ponad dekadę związany był również z Państwową Strażą Pożarną w Koninie, gdzie brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

/.../

12 września 2011 roku, Ryszard Depczyński wraz żoną pracował w swoim gospodarstwie rolnym, które stanowi dla jego rodziny dodatkowe źródło dochodu. Odbywały się wówczas zbiory kukurydzy na kiszonkę. Występujące w czasie żniw wichury położyły zboże na polu do tego stopnia, że przed skoszeniem trzeba było je podnosić. Będąc w pobliżu sieczkarni, pan Ryszard schylił się po jedną z łodyg z kolbą. Niespodziewanie potknął się i upadł prosto na pracujące ostrza przyrządu tnącego.

/.../

Kiedy prezes Depczyński zajmuje się planowaniem tego, w jaki sposób ulepszyć funkcjonowanie remizy, strażacy zastanawiają się, jak zebrać środki finansowe na nowe ramię dla niego, które znacznie ułatwiłoby mu codzienne życie. Koszt odpowiedniej protezy to ponad 250 tys. zł. Z pomocą fundacji „Podaj Dalej” udało się do tej pory zgromadzić 60 tys. zł.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 2/2014.
Obrazy
Ryszard Depczyński prezes OSP w Przyjmie (Fot. prywatne archiwum Ryszarda Depczyńskiego)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry